یک پیشنهاد به آقای هاشمی رفسنجانی!

1- مع‌الاسف نقل قول‌های غیر مستند از امام و رهبری از سوی آقای هاشمی رفسنجانی به یک سنت تبدیل شده و از آن جمله است: نسبت‌دادن برخی اقوال و عملکردها به امام (ره) در برنامه «فوق‌العاده» شبکه 3 سیما که این قلم به تفصیل به آن‌ها پاسخ گفت و از سوی قائم مقام نشر آثار حضرت امام (ره) مورد تقدیر قرار گرفت؛ ادعاهایی که در کتاب «هاشمی بدون روتوش» - مجموعه‌ای از مصاحبه‌های صادق زیبا کلام با هاشمی که پس از اعتراضات برخی رسانه‌ها دفتر آقای هاشمی آن را انکار کرد و سپس با صدور اطلاعیه از زحمات آقای زیبا کلام تشکر نموده، اصل کتاب را تایید کرد و اینک کتاب بدون این‌که از بازار جمع‌آوری شود با یک تبلیغات رسانه‌ای در حال فروش است! ادعاهای آقای هاشمی در کتاب «به سوی سرنوشت» که باز هم مورد اعتراض رسانه‌ای قرار گرفت و حتی قرار شد از بازار جمع‌آوری گردد که آن هم نشد و البته معلوم نیست در چاپ بعدی، آن ادعاهای غیر مستند حذف خواهد شد یا نه؟! و امروز نقل قول دیگری مبنی بر این‌که “مقام معظم رهبری در ابتدای فعالیت دولت نهم از ما خواستند مدتی با این دولت مدارا کنیم، ما هم در این سه ساله با قوه مجریه مدارا کردیم اما می‌توانیم بگوییم این مدت تمام شده است».

درباره ادعای فوق که مربوط به جلسه خصوصی مقام معظم رهبری با  ایشان است، اگر دقیقا عبارت همین باشد که نقل شده، از قرائن سخن معلوم است که این سخن در زمانی مطرح شده که آقای هاشمی پس از شکست در انتخابات به جای تبریک به رئیس جمهور جدید، طی بیانیه‌ای از همه‌ گلایه‌مند بود و هیچ مقامی را در جمهوری اسلامی برای بردن شکایتش صالح نمی‌دید و شکایت خودش را به خدا می‌برد! در این شرایط ممکن است مقام معظم رهبری به ایشان فرموده باشند مدتی با دولت نهم مدارا کنید، خواهید دید که آن‌گونه که شما فکر می‌کردید نخواهد شد، دولت جوان توانمندی‌های خود را در عرصه‌های مختلف نشان خواهد داد و نگرانی‌های شما بر طرف خواهد شد؛ نه این‌که برای مدت محدودی از ایشان تقاضای مدارا  نمایند! بهترین دلیل براین ادعا حمایت‌های گسترده و خاص پی‌در پی رهبری از دولت نهم است؛ آن هم با تعابیری از قبیل این‌که دولتی اصولگراتر از این دولت نخواهید دید، دولت مکتبی، احیاگر شعارهای انقلاب و امام و.. .

از سوی دیگر، اگر آقای هاشمی به دلیل ولایت پذیری از مقام رهبری، با دولت مدارا کرده‌اند، اکنون کدام سند و دلیل قابل ارائه‌ای دارند که مدت مدارا سه سال بوده و حال زمان آن پایان یافته است؟! ثالثا آیا در این سه سال مدارا می‌توانند یک مورد حمایت و تعامل مثبت خود را در خطبه‌ها، مصاحبه‌ها و موضع‌گیری‌ها، برای قضاوت به ملت ایران ارائه دهند؟ تنها چیزی که می‌توان دید تشدید مخالفت‌هاست نه پایان یافتن دوره مدارا!

2- آن‌چه موجب مشروعیت نظام و یک دولت می‌شود، رضایت مقام معظم رهبری است که اگر از سر یک دولت یا وزارتخانه برداشته شود دیگر مشروعیت ندارد چنان‌که از وزارتخانه ارشاد در زمان تصدی عطاءا... مهاجرانی - عضو حزب کارگزاران- برداشته شد. ولی دولت نهم مفتخر است که به طور مستمر از حمایت‌های خاص مقام معظم رهبری برخودار است؛ چه بهطور کلان و چه به طور جزیی مثل سیاست‌ خارجی، موضوع هسته‌ای، عدالت طلبی، سفرهای استانی، رشد اقتصادی و... . رضایت یا عدم رضایت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در هیچ کجا - نه در قانون و نه در شرع - ملاک مشروعیت و عدم مشروعیت دولت‌ها ذکر نشده است. بنابراین آن‌چه برای دولت نهم اهمیت دارد و موظف به آن است، کسب رضایت مردم و مقام معظم رهبری است که به فضل الهی به‌رغم فشارهای بین‌المللی و عناصر مخالف داخلی،‌ میسر است.

3- در حالی که رسانه‌های صهیونیستی و امپریالیستی اسرائیل و آمریکا شدیدترین حملات را بر ضد دکتر احمدی‌نژاد سامان داده‌اند و روز به روز بر شدت آن افزوده می‌شود و بعضا نیز در ترکیه و عراق در صدد حذف فیزیکی ایشان برآمده‌اند و استراتژیست‌های آمریکایی بر ضرورت شدت بخشیدن به تحریم‌ها علیه ایران در آستانه انتخابات دهم تأکید می‌کنند، شایسته است رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی و برخی شخصیت‌های سیاسی از جمله آقای هاشمی رفسنجانی در مواضع خود بر ضد احمد‌ی‌نژاد، تامل کنند.

4- آقای هاشمی در سخنرانی خود برای جامعه اسلامی دانشجویان بر موضوعاتی مثل قطع گاز در زمستان و قطع برق در تابستان تکیه کرده است و می‌گوید: «این مسائل و مشکلات به ضعف مدیریت بر می‌گردد»(1)

معلوم نیست چرا آقای هاشمی رفسنجانی می‌خواهد مشکلات دولت‌های کارگزاران و مشارکت را - که در بیانیه رسمی انتخاباتی‌اش دوران 16 سال شکوفایی می‌داند، - بهگردن دولت نوپای سه ساله احمدی‌نژاد بیاندازد؟! آیا تصور می‌کند ملت مشکلات آن دوران را فراموش کرده‌اند؟! مردم تورم‌های سالانه دولت ایشان را که در سال 74 به بالاترین رقم خود یعنی 5/49 درصد رسید فراموش نکرده‌اند. مردم مناطق سردسیر کشور که در زمستان سرد در مدت طولانی در برابر جایگاه‌های خالی نفت سفید صف می‌کشیدند، هنوز آن دوران را از یاد نبرده‌اند. قطع برق‌های ممتد 7 الی 10 ساعته در دوران دولت‌های کارگزاران و مشارکت این در حالی است که دولت مردمی احمدی‌نژاد طی سه سال گذشته فقط قطع برق 2 ساعته را در تابستان امسال آن هم به دلیل خشکسالی و قطع گاز را به دلیل سرمای بی‌سابقه در 50 سال گذشته و سعایت بعضی‌ها برای قطع گاز ترکمنستان تجربه کرد. البته با تلاش شبانه‌روزی دولت، مشکل حل شد و گاز منطقه شمال به شبکه سراسری متصل گشت. به‌راستی اداره کردن کشور با استقراض سنگین خارجی که به ادعای محتشمی‌پور 60 میلیارد دلار برای دولت اصلاحات به ارث گذاشته شد(2) افتخار دارد؟! آیا بیانیه رسمی آقای هاشمی در آستانه ثبت نام برای انتخابات نهم مبنی بر این‌که به‌دنبال تحقق دموکراسی اقتصادی است تا دموکراسی سیاسی را به ارمغان آورد! نویدی بر ادامه همان راه گذشته نبود؟! این در حالی است که سخنگوی حزب کارگزاران - حسین مرعشی - همچنان بر لیبرال بودن حزب که آقای هاشمی پدر معنوی آن است، افتخار می‌کند.

5. شایسته است آقای هاشمی رفسنجانی که به ادعای خود، دوران مدارای سه ساله را پایان یافته دانسته! و از قرار معلوم تا انتخابات بر شدت حملاتش علیه دولت نهم افزوده خواهد شد، به‌جای کلی‌گویی و زیر سوال بردن آمار‌ها اولا برنامه منسجم و دقیق خود و حزبش را برای اداره کشور به‌طور جزیی در همه ابعاد ارائه دهد تا مردم بفهمند آیا طرفدار انرژیهسته‌ای هستند یا نه؟ اگر قبول دارند، دولت چه تدبیری می‌بایست می‌اندیشید که به این دستاوردهای عظیم دست بیابیم و سه قطعنامه تحریم هم علیه ما صادر نمی‌شد؟! اکنون برای ادامه راه چه برنامه‌ای دارند؟ آیا در سیاست‌ خارجی همان سیاست انزوای ایران در دولت کارگزاران را دنبال خواهند کرد یا موضع دولت نهم را ادامه خواهند داد؟ تلاش در جهت شفاف کردن این مواضع می‌تواند برای تصمیم‌گیری‌ مردم در انتخابات بسیار موثر و رهگشا باشد.

6 . برای تحقق هدف فوق یعنی شفاف شدن مواضع و ارائه آمار و ارقام صحیح و مستند و مقایسه دولت‌های کارگزاران و مشارکت با دولت نهم بهتر است به‌جای سخن گفتن با ضمیر غایب، در یک مناظره زنده تلویزیونی با مخاطب سخن بگویند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم به‌جای این کلی گویی‌ها در یک میزگرد یا مناظره زنده تلویزیونی با آقای دکتر احمدی‌نژاد شرکت کنند تا حقایق روشن شود.

پی‌نوشت‌ها

1. جمهوری اسلا‌می، 26/5/87

2. ایران، 28/5/87

برگرفته شده از www.ravanbakhsh.blogfa.com

/ 0 نظر / 4 بازدید