ده گانه ی رهبری

»» نگاهی کوتاه به 10توصیه رهبر انقلاب به دولت اسلامی

گفتگوی رییس جمهور با مقام معظم رهبری در دیدار اعضای دولت نهم و دهم

1- توکّل به خدا؛

توکل و توجه به خدا و مستحکم ساختن درون و باطن، مهم‌ترین عامل پیروزی بر همه مشکلات و دشواری‌هاست.

2- لزوم تعریف دقیق عدالت؛‌

باید در همه کارها و رفتارها، حتی در قضاوت‌ها و موضع‌گیری‌ها، عدالت و تعادل را شاخص قرار داد... در بحث یارانه‌ها، قشرهای فقیر از کمک‌های دولت بهره کمتری می‌برند که هدفمند کردن یارانه‌ها که به دولت‌های قبلی نیز توصیه می‌شد، می‌تواند این مشکل را حل کند.

معظم‌له در بحث عدالت، توجه به عقلانیت و معنویت را نیز ضروری دانستند و افزودند: برخی برخوردهای افراطی بعضی گروه‌ها در گذشته، اکنون به تغییرات 180 درجه‌ای مواضع آنها تبدیل شده است چرا که عدالت‌خواهی آنان با عقلانیت و تفکر همراه نبود.

3- توجّه کامل به سند چشم انداز 20 ساله؛

سند چشم‌انداز به تعبیری، بعد از قانون اساسی مهم‌ترین سند کشور است بنابراین باید هم فعالیت‌ها و هم‌جهت‌گیری‌های کاری دولت با شاخص سند چشم‌انداز سنجیده شود.

4-اجرای کامل سیاست‌های اصل 44‌؛

نباید منتظر تغییرات اساسی در زیرساخت‌ها و تصویب طرح تحول اقتصادی ماند و کار را به بن‌بست رسیده فرض کرد بلکه باید به هر شکل ممکن، در مسیر اجرای سیاست‌های اصل 44 به جلو رفت.

باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و تلاش کرد که فشار تورمی به مردم از ابعاد مختلف از جمله از ناحیه هزینه خدمات دولتی کم شود.

5- پرهیز از شتابزدگی در طرح‌های اقتصادی

    و بهره‌گیری مناسب از دیدگاه‌های کارشناسی؛‌

از دیدگاه‌های کارشناسی درست و دقیق، بویژه در مسائل اقتصادی، مالی و پولی به طور کامل استفاده کنید زیرا کم توجهی به مسائل کارشناسی در مباحث اقتصادی ممکن است به زیان‌های بزرگی منجر شود.

6- اهتمام به مسائل فرهنگی و توجّه کامل به هدف گذاری صحیح فرهنگی؛

وظیفه مسؤولان، اداره امور زندگی مردم همراه با هدایت جامعه است بنابراین از ظرفیت‌ها و امکانات دستگاه‌های حکومتی نظیر صدا و سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و آموزش عالی به گونه‌ای استفاده کنید که مردم به مبانی دینی بیشتر علاقه‌مند و پایبند شوند.

معظم له با رد گرایش‌های بی مبنا و افراطی در باب فرهنگ افزودند: باید مسائلی را که مبنای صحیح دینی و شرعی دارد، با افتخار تبلیغ و ترویج کرد.

7- پایبندی کامل و رعایت دقیق قانون؛

اگر در مساله‌ای، قانون نادیده گرفته شد، موضوع به نقض یک قانون ختم نمی‌شود بلکه راهی برای بی‌‌‌اعتنایی به قانون بازخواهد شد.

8- سینه گشاده، روی گشوده و گوش شنوا در مقابل نقد و انتقاد؛

هدف از برخی انتقادهای داخلی که به پشتوانه رسانه‌های بیگانه صورت می‌گیرد، تخریب است اما نقدهای مصلحانه و خیرخواهانه‌ای هم وجود دارد که از سوی طرفداران دولت هم نیست که باید به آنها توجه و عمل کرد.

نباید در این راه خسته شد یا انتقادهای کوچک را حمل بر دشمنی کرد.

9- مغتنم شمردن توصیه‌ها و نصیحت‌های مراجع، علما و بزرگان دینی؛

بزرگان علما در مناطق مختلف کشور و مراکز حوزه‌های علمیه، طرفداران نظام اسلامی هستند و خدمات دولت را هم می‌بینند بنابراین توصیه‌های آنان از روی محبت و علاقه‌مندی است و باید مغتنم شمرده شود.
ایشان همچنین استقبال از انتقادات نخبگان و فرزانگان دانشگاهی را موجب قوی‌تر شدن پشتوانه دولت برشمردند و افزودند: ممکن است نخبگان خیرخواه، اعتراضی هم داشته باشند که لازم است با استقبال از آنها ذهن فعال و پویای نخبگان را برای خود ذخیره کرد.

10- طراحی و تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

      و استفاده از متفکرین برای تحقق این مهم؛

به‌گونه‌ای حرکت کنید که اقدامات شما در فرصت 4 ساله خدمت، پایه‌های محکمی برای مسؤولان آینده کشور فراهم کند تا ان‌شاءالله در همه زمینه‌ها، حرکتی قوی‌تر از دولت نهم انجام شود.

--------------------------------------------------------------

»» غیر از این 10توصیه، رهبر انقلاب رهنمودهای دیگری نیز بیان نمودند:

* باید به رأی مردم مفتخر و مستظهر بود اما در اوج تواضع، از هرگونه غرور پرهیز کرد چرا که غرور از دام‌های بزرگ شیطان است و انحرافات و انحطاطات گوناگونی را به‌همراه می‌آورد.

* موقعیت کنونی، کار فراوان کمی همراه با ظرافت و کیفیت کامل می‌طلبد که به فضل الهی آقای رئیس‌جمهور خستگی‌نشناس و پرانرژی در همین مسیر حرکت می‌کنند.

* علیه این دولت و علیه نظام تلاش‌های فراوانی انجام خواهد شد اما توانایی‌ها، امیدها و فرصت‌های دولت و ملت بیشتر از همه توطئه‌ها و مشکلات پیش‌روست.

* رهبر انقلاب اسلامی، ادامه رویکردهای اساسی دولت نهم نظیر عدالت، مبارزه با فساد، حمایت از قشرهای ضعیف، ساده‌زیستی، توجه به مناطق محروم و تلاش بی‌پایان برای حل مشکلات مردم را ضروری خواندند و افزودند: ادامه تلاش در این مسیر، خدا را راضی و مردم را هم خشنود خواهد کرد.

»» تنظیم: وبلاگ

JAVOON

http://khomeynism.persianblog.ir/

/ 0 نظر / 13 بازدید