برون رفتی برای "خود "

برون رفتی برای "خود "

خبرگزاری فارس: برخی از مطرح‌کنندگان طرح موسوم به "برون رفت از وضعیت فعلی " در نزد افکار عمومی، خود اولین مسببان پدید آمدن فتنه‌های پس از انتخابات و از حامیان اصلی متهمین درجه اول این فتنه‌ها به شمار می‌روند.این گروه در چرخشی آشکار، با طرح چنین مباحثی نه برای "برون رفت نظام " بلکه برای برون رفت خود از سایه سنگین ابهامات جامعه پای در میدان طرح چنین مباحثی نهاده‌اند.

پس از آنکه برخی خواص مردود شده، فشار شدید افکار عمومی و اکثریت جامعه نخبگان کشور را در خصوص بی‌توجهی شان به مسئولیت و ضرورت پاسخگویی‌شان نسبت به انحراف از خطوط اصیل انقلاب، امام و رهبری در وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری را مشاهده کردند خبر از طرحی در حال تدوین برای "برون رفت از وضعیت فعلی کشور " ارائه و فضای سیاسی را بدین ترتیب دچار تاثر کردند.
در زمینه این طرح و برخی حواشی‌ آن که در آستانه شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مطرح شده مسائلی قابل ذکر است:

1- گرچه مبدا طرح مسئله مبهم موسوم به "برون رفت " در اجلاسیه اخیر خبرگان رهبری از سوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت پذیرفت و آنگونه که در رسانه‌ها بازتاب یافت اکثریت غالب اعضا این مجلس از محتوای آن ابراز بی‌اطلاعی نمودند اما به نظر می‌سد که باتوجه به برخی قرائن و شواهد غیرقابل انکار، خمیرمایه اصلی این طرح در حال تدوین در مجمع تشخیص مصلحت، چیزی جز مباحثی نظیر "دولت وحدت ملی " یا "دولت ائتلافی "، که پیش از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط همین جریان منتشر شده بود، نباشد.
چنانچه همانگونه که در آن مقطع زمانی نیز صاحب‌نظران سیاسی بدان معتقد بودند، طرح مباحث مربوط به دولت وحدت ملی و یا دولت ائتلافی با مقاصد مختلفی از جمله جلوگیری از رای‌آوری مجدد دکتر احمدی‌نژاد، جلوگیری از حرکت پرشتاب انقلاب اسلامی در نیل به آرمان‌ها و اهداف عالیه، سهم‌دهی به قدرت طلبان و متنفذین و احزاب سیاسی تابلودار و جلوگیری از حذف آنان از سوی مردم، ادامه یافتن روند تا حدودی متوقف شده سهم‌خواهی برخی جریانات سیاسی از نظام اسلامی و شاید در مرحله‌ای خطرناک و شوم‌تر از مقابل قرار دادن برخی ژنرال‌‌های سیاسی در برابر نظام و رهبری با هدف کسب امتیاز و دامن زدن به مباحثی از جمله حاکمیت دوگانه در کشور صورت می‌پذیرفت.
در این مسیر اما هوشیاری مردم و نخبگان سیاسی و دانشگاهی باعث شد که خود طراحان اصلی این مباحث با صراحت اعلام کنند که چنین طرحی در نطفه خفه شده است. گو آنکه بعدها با عناوین دیگری سعی در پیاده‌سازی همان سخنان را داشتند و با گسیل داشتن نمادی اتوکشیده و متشخص از این تفکر به صحنه رقابت‌ها در صدد جا انداختن این تفکر با لعاب‌های زیبا بودند اما سرانجام مشخص شد که اقبال عمومی به چنین تفکراتی در میدان انتخابات چیزی هم وزن و معادل آرای باطله ماخوذه در انتخابات ریاست جمهوری بوده است.

2- در ذات و کنه عنوان طرح موسوم به "برون رفت از وضعیت فعلی کشور "، مفهومی تحت عنوان "وجود بحران "، "نابسامانی "، "وضعیت آشفته " و یا حداقل "نامطلوب " در فضای کشورمان موجود است.در این زمینه نیز بایستی گفت که اگر چه برخی از این افراد همواره سعی در ناملایم نشان دادن فضای سیاسی داخلی داشته اند چنانکه در خطبه‌های نماز جمعه مورخه 26 تیرماه نیز با "بحران "، خواندن مسائل پیش آمده در جریان انتخابات و مابعد آن بدین گمانه رنگ صحت بخشیدند اما با تدقیق و تحقیق در فضای سیاسی به خوبی این نکته به دست می‌آید که اولا آنچه رخ داده در عمیق‌ترین حالت آن نیز به حمدالله به حد "بحران "، به مفهوم واقعی کلمه نرسید و ثانیا بحران خواندن برخی اغتشاشات سازماندهی شده نیز مع‌الاسف با اهداف سیاسی نامطلوبی در پس پرده همراه است.
نظام اسلامی در طول حیات سی ساله خود بارها این مسئله را تجربه کرده که متاسفانه عده‌ای خود همواره به دنبال آفرینش "بحران " و نابسامانی بوده و هر از چند گاهی که با هوشیاری مردم، مددالهی نیز به کمک آمده و دشمنان داخلی و خارجی را رسوا ساخته ،عده‌ای از غوغا زیست‌ سیاسی با ناخرسندی سعی در ادامه یافتن آنچه آنرا "بحران " می‌خواندند ،داشته‌اند.
به نظر می‌رسد این بار نیز ولو در قالب‌های دلسوزی و شفقت نسبت به نظام و ارکان اساسی آن، این هدف دنبال می‌شود. چرا که طرح چنین مباحثی خارج از چارچوب موازین قانونی، خود می‌تواند به ابزاری برای کشاکش رفت و برگشتی جناح‌های سیاسی و باقی ماندن فضای تردید، ابهام و شک‌آفرینی در کشور با بهانه‌های موافق و مخالف با طرح برون رفت و ... تبدیل شود که این خود همچنان آرامش را از فضای سیاسی سلب می‌کند.

3- در حال حاضر برخی از مطرح‌کنندگان طرح موسوم به "برون رفت از وضعیت فعلی " در نزد افکار عمومی، خود اولین مسببان پدید آمدن غائله‌ها و فتنه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری و از حامیان اصلی متهمین درجه اول این فتنه‌ها به شمار می‌روند. به نظر می رسد همینان در چرخشی آشکار، با طرح چنین مباحثی نه برای "برون رفت نظام " بلکه برای برون رفت خود آنان از سایه سنگین سوالات و ابهامات جامعه پای در میدان چنین مباحثی نهاده‌اند. به گونه‌ای که کسانی که باید بیشترین پاسخگویی نسبت به عملکرد نامناسب و خطا آلود خویش در این حوادث داشته باشند اینک با طرح سوالی اینچنینی توپ دعوا را بار دگر میان مدافعان اصلی نظام و انقلاب و رهبری بازگردانده و سدی برای سیلی که می‌رفت تا پرده از چهره نفاق آلود ایشان برکشد برپا می‌سازند. و پر واضح است که نظام اسلامی انسدادی ندارد که طرح برون رفتی برای آن احتیاج باشد.

4- آنچه به نظر می‌آید آن است که از دیگر اهداف مطرح کنندگان طرح موسوم به "برون رفت " شاید القاء عدم اتحاد و وجود تفرقه در صفوف ملت در حمایت از نظام اسلامی است و حال آنکه واقعیت آنست که اولا هیچگونه انشقاقی در میان صفوف ملت در پشت سر نظام و رهبری انقلاب مشاهده نمی‌شود. چنانچه رهبری معظم انقلاب نیز به درستی بر آن پای فشردند، نمادهایی همچون برپایی پرشکوه انتخابات ریاست جمهوری با حضور 85 درصدی، برگزاری نمازهای جمعه ماه مبارک رمضان، راهپیمایی روز قدس و نماز عید سعید فطر در سراسر کشور، خود گواهی آشکار بر این استدلال است. ثانیا اگر عدم وحدت و همبستگی نیز در برخی از سطوح نخبگان و خواص پدید آمده، برخی از هم ایشان عامل غبارآلودساختن فضا و پدید آمدن چنین تفرق‌هایی بوده‌اند که نمی‌بایست با فراموشی این واقعیات، جابجایی در عاملین تفرقه وعاملین وحدت در جامعه صورت پذیرد و ثالثا آنکه در عین حال به نظر می‌رسد طرح مباحثی نظیر "برون رفت " بیش از آنکه بخواهد عامل اتحاد و وحدت در سطح ملی شود شاید با این هدف طراحی شده که معارضین و مخالفین نظام اسلامی بر پایه محور مشترکی به وحدت رسیده تا آنان راهبردی برای ادامه حرکت معارضه آمیز با نظام اسلامی داشته باشند چراکه با تغییر نگرش جمعی از رهبران اصلی این جریان_ نظیر حجاریان، ابطحی و ... _بالطبع تغییر نگرش در بدنه اجتماعی آنان نیز به خوبی قابل تصور است و این راهبرد، علاوه بر به صف کردن رهبران، بدنه اجتماعی- هر چند اندک- آنان را نیز می‌توانند از تردیدها رهانده و سبیل جدیدی برای آنان مفتوح نماید.

5- راه جدید با عنوان طرح "برون رفت " دوگانه‌ای را در برابر نظام اسلامی خواهد گشود؛ اگر پاسخ نظام بدان منفی بود همانگونه که ذکر شد زمینه‌ای منسجم برای "اتحاد معارضین " و "انشقاق ملی " فرآهم آورده و هدف محقق خواهد شد و اگر هم پاسخ نظام بدان مثبت باشد زمینه‌ای برای حضور منافقانه‌ اپوزیسیون با نقابی وحدت مآبانه در ساختار نظام اسلامی فراهم خواهد ساخت؛ تا این حضور بتواند با برنامه‌ریزی و هدفمندی غائله براندازی را همچون 18 تیر 78 یا 25 خرداد 88 در زمان مناسب‌تری فراهم آورد.

6- آنچه با تیزبینی و هوشمندی رهبری معظم انقلاب اسلامی (دام‌ظله)، به خوبی تبیین شد آن است که حقیقت ماجرای فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری ادعایی واهی مبنی بر تقلب در انتخابات بود که به صورت هماهنگ از سوی دو تن از شکست خوردگان انتخابات ودشمنان تابلودار نظام اسلامی مطرح شد. این زمینه‌ای شد تا ساحت مبارک و خدشه ناپذیر نظام اسلامی برای مدتی- هر چند کوتاه- مورد هتک حرمت قرار گیرد و آنچه در حواشی پس از آن پدید آمد امری متفرع بر آن به حساب می‌آید. علیرغم این اهانت‌های بی سابقه و غیرقابل گذشت و ترحم، عظمت، بزرگواری، شکوه و جلال نظام اسلامی باعث شد تا مدارای نظام با مسببین اصلی اغتشاش و آشوب همچنان پابرجا بوده و صبر نظام لبریز نگردد. اما نکته آنجاست که متعرضین به حرمت و آبروی نظام از این صبر بزرگ منشانه و کریمانه نباید به هیچ ترتیب سوء برداشتی داشته و گمانی نامناسب برخود راه دهند.
گرچه آغوش نظام اسلامی برای بازگشت و توبه منحرفین در هر سطح و جایگاه همواره باز و مفتوح بوده اما این حقیقت باید روشن شود که فرو رفتن در نقاب‌های دلسوزانه و مشفقانه از سوی عاملان اصلی برپایی فتنه و انجام همانچه در گذشته مرتکب می‌شدند خود نشان از هدفی شوم و غیرقابل گذشت دارد. گرچه مردم با هوشیاری ، تیزبینی و بصیرت به خوبی چهره‌‌های گوناگونی از این دست را دیده و تغییر چهره نمی‌تواند آنان را دچار تردید و توهم گرداند.

7- مطرح کنندگان طرح "برون رفت " باید به خوبی تناسب طرح مورد ادعای خویش با شاخص‌های اصلی نظام و فرمایشات مقام معظم رهبری را عیان می‌سازند. در این صورت جای این سوال واضح می‌شود که اگر چنین طرحی در بعض یا کل مواردش معارض با اصول اصلی نظام وانقلاب است چگونه جرات طرح آن را یافته‌اند؟ و اگر به عکس در راستای همان اصول و فرمایشات است به نام خود کردن چنین طرحی با چه اهدافی صورت می‌گیرد.

8- محور هر "وحدت "، "برون رفت " و "پیشرفتی " در نظام اسلامی -بر اساس آموزه‌ها و همچنین تجربه‌های تاریخی - همواره سیره علمی و عملی ولایت فقیه و ولی فقیه بوده است. مردم و نخبگان بصیر نیز بالاتفاق چنین محوری را پذیرفته و همواره در همین راستا گام برداشته‌اند. بر این اساس با مراجعه به این سیره بخصوص در جریان فتنه اخیر به خوبی روشن می‌شود که رهنمود مقام معظم رهبری برای "برون رفت " عمل به قانون و حرکت بر مبنا و مشی قانونی است. در این صورت طرح مباحثی که بخواهد با نقاب خیرخواهی قانون را نادیده گرفته و باصطلاح با ریش سفیدی از رافت نظام اسلامی سوء تلقی کرده و سرو ته جریان را با سلام و صلوات به نحوی بر هم دوزند که مسببان اصلی از مصونیت برخوردار شده و خرده‌پاهایی آفتابه دزد مورد معاقبه قرار گیرند تا افشاگری‌ها دیگر بیش از این آبروی بر زمین ریخته ایشان را برهدر ندهد به طور کلی از سوی ملت مردود است.

9- تجربه سی ساله نظام اسلامی به خوبی نشان می‌دهد که هر ایده و طرحی که در پشت درب‌های بسته و به دور از مردم طراحی شده تا بخواهد بر حرکت عمومی مردم تاثیر افکند در نهایت فایده‌ای در بر نداشته و از سوی ملت طرد شده است .چه آنکه آنچه فعلا از ظواهر طرح موسوم به "برون رفت " مطرح شده چنین طرحی بیش از آنکه بخواهد بر مبنای ایده‌هایی روشن بنا شده باشد بر پایه نام‌های ستارگان و لژیونرها، در فضای سیاسی بنا شده تا شاید نام و آوازه آنان هر آنچه در متن طرح گنجانیده شده را به امضا نظام اسلامی برساند. واضح است که نظام اسلامی آنچنان از ارج و ثبات و قدرتی برخوردار است که از قرار گرفتن چند نام در مقابل خود نیز برای امتیازگیری و تحمیل نظرات ناصواب نهراسیده و "باج‌دهی " و "عدول " و "افولی "‌در تصمیمات خویش نخواهد داشت و به نظر می‌رسد که مرتکبین تخلف اینک بایستی بدون هیچگونه مصونیت ‌، تاوان عملکرد خویش را بپردازند.

10- و بالاخره نکته آخر آنکه خواص باید هشدارهای انذارگونه رهبری معظم انقلاب اسلامی مبنی بر وظیفه شناسی و عدم لغزش در مواقع حساس را آویزه رفتار خویش قرار دهند. در ادامه مسیر ممکن است که باشکست چنین ایده‌هایی، طرح‌هایی با عناوین پرطمطراق نظیر "آشتی ملی "، "میانجیگری "، "مصالحه ملی " و ... نیز مطرح شود.اما همانگونه که در صدر مطلب آمد خمیر مایه اصلی و حقیقی تمامی آنها یکی است. از اینرو خواص نباید در فریب چنین طرح هایی گرفتار آیند. امروز نظام اسلامی خود مظهر آشتی و مصالحه ملی است. دولت با پشتوانه‌ای عظیم از آرای ملت نمادی از وحدت ملی است و همبستگی قوای سه‌گانه نمودی از ائتلاف ملی برای پیشرفت و عدالت به شمار می‌رود. چنین است که در اجلاسیه مجلس خبرگان اخیر نیز این نماد وحدت ملی و مقابله با تفرقه‌افکنان و مدعیان حاکمیان دوگانه، پیگیری آرمان‌های نظام و انقلاب و رهبری به خوبی تجلی یافت.
معارضین هر چه کنند دست بر سندان کوفتن است و بس و با این بصیرت و هوشیاری هیچ طرفه‌ای از کید خویش برنخواهند بست.
والسلام
محمد سعید ذاکری

»» برگرفته شده از www.farsnews.com

/ 0 نظر / 15 بازدید