« شاه کلید» انگلیسی لو رفت

گزارشی از "خط دهنده" سفارت انگلستان در آشوب‌های تهران

« شاه کلید» انگلیسی لو رفت

گروه سیاسی: دستگیری هشت کارمند محلی سفارت انگلیس در تهران به همراه یکی از دیپلمات‌های این سفارتخانه، نخستین اقدام «جدی‌» جمهوری اسلامی در برخورد با اعضای سفارت کشورهای اروپایی در کشورمان تلقی می شود که خارج از وظایف دیپلماتیک خود، در امور داخلی ایران «دخالت آشکار» می‌کنند.

هر چند نهادهای امنیتی ایران با رصد فعالیت این افراد، بر رفتارغیر قانونی آنان «اشراف اطلاعاتی» و «کنترل شده» ای دارند و بعضا با تذکر به سفرای چند کشور غربی نمی‌گذارند خارج از میدان دید نهاد‌های امنیتی ایران، اقدامات فرا‌قانونی خود را گسترش دهند، با این حال افزایش تحرکات ماموران کشورهای اروپایی در اغتشاشات اخیر تهران و دخالت آشکار آنان در سازماندهی اغتشاشگران و هدایت آشوب‌ها در کنار بی‌توجهی سفارتخانه های کشورهای مداخله‌گر به تذکرات نهادهای اطلاعاتی کشورمان موجب شد تا این افراد مدتی را در بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات سپری کنند.

«حسین رسام» یکی از همین افراد دستگیر شده است که در اغتشاشات روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری نیز حضور داشته و از او به عنوان «شاه کلید» رفتارها و دخالت‌های غیرقانونی انگلیس در امور داخلی ایران یاد می‌شود. وی که مسؤول بخش سیاسی و امنیتی سفارت انگلیس در ایران است، متولد سال 1344 بوده و به دلیل سوابق ارتباط خود با یکی از مراکز سیاسی ایران در 10 سال گذشته، عنصر اصلی «خط دهنده‌» به سفرا و دیپلمات‌های انگلیسی مقیم ایران از جمله «سایمون گس» سفیر فعلی انگلیس در ایران و دبیر سوم سفارت (به عنوان واسطه اطلاعاتی انگلیس در ایران که در روزهای گذشته از کشور اخراج شد) بوده است.

«رسام» پس از آغاز اغتشاشات تهران از طریق ارتباط و خط‌دهی به خبرنگاران غربی مقیم ایران، بالاخص خبرنگار بی‌بی‌سی در تهران، به تحریک مردم پرداخت تا جایی که در جریان اغتشاشات روز یکشنبه هفتم تیرماه شخصاً اقدام به حضور در جریان اغتشاشات کرد که این اقدام ناشیانه موجب لو رفتن این «شاه کلید» اقدامات خصمانه انگلیس در ایران و دستگیری او در کنار چند نفر دیگر از کارکنان ایرانی سفارت شد.

اظهارات هفت نفر دیگر دستگیر شده در سفارت انگلیس نیز حکایت از نقش «کلیدی» این فرد در دامن زدن به تحرکات پس از انتخابات دارد. ظاهراً تاکنون 2 جلسه رسمی بازپرسی وی برگزار شده و اعترافات مسؤول بخش سیاسی و امنیتی سفارت زوایای پنهان بسیاری را درباره دخالت‌های سال‌های اخیر انگلیس در امور داخلی ایران مشخص خواهد کرد. رسام همچنین در جریان پرونده هسته‌ای ایران با ارائه تحلیل‌های جهت‌دار به دیپلمات‌های انگلیسی از اوضاع ایران، عملاً به رفتارهای ضد‌ایرانی آنان دامن زده و با ایجاد کانال‌های ارتباطی یکسویه میان سفرای وقت انگلیس و طیف‌هایی از عناصر ضد‌دولت، دیپلمات‌های انگلیس را به صحیح بودن رفتارهای تند و ضد‌ایرانی خود می‌کشاند.

وی همچنین مرتبط اصلی و ارائه‌کننده اطلاعات داخلی ایران به «جان ساورز» مدیر کل وقت سیاسی وزارت خارجه انگلیس بود که در سال‌های گذشته به عنوان رابط انگلیس در گروه 1+5 و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای این کشور فعالیت می‌کرد. جان ساورز 62 ساله که دارای لقب افتخاری «سر» از ملکه انگلیس نیز هست هم‌اکنون سفیر انگلیس در سازمان ملل است و قرار است از نوامبر سال‌جاری هدایت سازمان اطلاعات و جاسوسی خارجی انگلیس موسوم به «ام‌آی‌6‌» را در دست بگیرد و جانشین سر «جان اسکارلت‌» شود.

پیش از این وزیر اطلاعات نیز به تحرکات نیروهای محلی انگلیس در صحنه اغتشاشات اخیر اشاره کرده و گفته بود: از جمله کارهایی که این سفارتخانه انجام داده این بود که تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی را بین اغتشاشگران می‌فرستاد و مطالب مورد نظر خود را هم به آنها و هم به جامعه القا می‌کرد. وی افزود: آنها با استفاده از بعضی اغتشاشگران احیانا اخباری را در این زمینه جمع‌آوری می‌کردند که تعدادی از کسانی که به صورت مشخص در این اغتشاشات بودند شناسایی و از آنها فیلم و عکس تهیه شده است. محسنی اژه‌ای به احضار افراد شناسایی شده در اغتشاشات اخیر که به عنوان کارمند محلی سفارت انگلیس مشغول فعالیت بوده‌اند، اشاره کرد و گفت: تعدادی از این افراد که فیلم و عکس از آنها در اغتشاشات اخیر تهیه شده بود، احضار شدند که در نهایت بعد از تحقیقات اولیه، برخی از آنها آزاد و برخی هم نگهداری شده‌اند.


* اغتشاشگران سفارت انگلیس محاکمه خواهند شد
پس از آن نیز آیت‌الله احمد جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به نقش کشورهای بیگانه در اغتشاشات اخیر تهران گفت: افرادی در سفارتخانه انگلیس که در اغتشاشات دست داشتند، دستگیر شدند و قطعا محاکمه خواهند شد.

وزارت خارجه انگلیس اسفند سال گذشته اعلام کرده بود که ممکن است در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران شورش‌های عمومی صورت گیرد. دخالت‌های سفارت انگلیس در امور داخلی ایران به اندازه‌ای پیش رفت که دو دیپلمات انگلیسی دیگر نیز به نام‌های توماس جوزف‌برن، (دبیر دوم) و پل ویلیام بلاهی (‌دبیر سوم سفارت انگلیس در تهران) که «عنصر نامطلوب» تشخیص داده شده بودند از کشور اخراج شدند. البته کارمندان سفارت برخی از کشورهای اروپایی تنها وسیله این کشورها برای اعمال نقش فرا‌قانونی‌شان در ایران نیستند بلکه در کنار این افراد، خبرنگاران رسانه‌های غربی نیز به عنوان «حلقه اول کسب اطلاعات» همواره مورد توجه کشورهای غربی بوده اند.

مازیار بهاری، خبرنگار 42 ساله شبکه 4 انگلیس که در شبکه تلویزیونی BBC نیز فعالیت داشته و هم‌اکنون نمایندگی رسمی هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک در ایران را بر‌عهده دارد، درباره نقش‌آفرینی فراقانونی خبرنگاران رسانه‌های غربی در ایران می‌گوید: اکثر رسانه‌های غربی‌ از ضدیت با ایران برای خود تعریفی دارند و بر همین اساس فعالیت‌ خبرنگاران غربی در زمینه خبرچینی و جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات غیر‌قابل انکار است و این امکان وجود دارد که غربی‌ها از میان خبرنگاران، جاسوسانی برای کسب اخبار استخدام کنند. بهاری با تاکید بر اینکه رسانه‌ها و خبرنگاران غربی بخشی از ماشین سرمایه‌داری غرب هستند و منافع ملی غربی‌ها را تامین می‌‌کنند، معتقد است که کودتاهای رنگین در حقیقت رسانه‌ای هستند و جریان رسانه‌ای غرب را باید در بستر چنین کودتا‌هایی ارزیابی کرد.

نماینده رسمی نیوزویک در ایران در تبیین مولفه‌های کودتاهای رنگین مخملین‌، رسانه‌ای بودن را از مهم‌ترین مولفه‌های ثابت آن عنوان کرد به‌گونه‌ای که به گفته او رسانه‌های بین‌المللی زمینه‌ساز آن هستند و بدون حضور رسانه‌ها، وقوع چنین کودتا‌هایی امکانپذیر نیست . وی بر همین اساس از شبکه دولتی انگلیسی‌BBC و شبکه خبری آمریکایی‌CNN و یورونیوز، نیویورک تایمز و نیوزویک به عنوان نمونه‌هایی یاد کرد که همواره در زمینه جریان‌سازی و تولید خوراک برای جریانات خواهان کودتای رنگین فعالیت دارند.

هر چند رسانه‌های غربی و برخی از مسؤولان انگلیسی برخورد دولت ایران با کارمندان سفارت انگلیس و خبرنگاران دولتی این کشور را «تحقیر آمیز» توصیف کردند، با این حال «مستندات» جمهوری اسلامی به اندازه‌ای معتبر بود که گوردون براون پس از سخنان آتشین وزیر خارجه‌اش علیه ایران، در اظهاراتی که از سوی کارشناسان لقب «عقب‌نشینی آشکار» را اخذ کرد، گفت‌: «نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران یک موضوع ایرانی است و هیچ ارتباطى به قدرت‌های خارجی ندارد».

 

»» برگرفته شده از www.vatanemrooz.ir

/ 0 نظر / 3 بازدید