مشروح کنفرانس خبری رئیس‌جمهور در ژنو

مشروح کنفرانس خبری رئیس‌جمهور در مقر سازمان ملل متحد در ژنو؛
احمدی‌نژاد: مدعیان آزادی بیان با ترس از شنیدن سخن مخالف منزوی شدند

خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری اسلامی ایران به ترک کنفرانس دوربان2 توسط برخی از صهیونیست‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس اشاره کرد و گفت: آنها که مدعی آزادی بیان هستند، می‌ترسند حرفی خلاف نظر خود را بشنوند و جلسه امروز نشان داد که چه کسی در دنیا منزوی است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، رییس‌جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه پس از سخنرانی در کنفرانس ضد نژادپرستی دوربان 2 در نشستی خبری به سوالات خبرنگاران رسانه های خارجی در عرصه های گوناگون پاسخ گفت.
یکی از خبرنگاران سوال کرد پس از رفتار اروپایی‌ها با ایران مذاکرات هسته‌ای ایران چگونه ادامه خواهد یافت؟ آیا ایران همچنان بر مواضع خود پافشاری خواهد کرد؟ که احمدی‌نژاد نیز گفت: موضوع هسته‌ای ایران یک مساله سیاسی در طول 30 سال بعد از انقلاب اسلامی است و از زمانی که دموکراسی در ایران حاکم شد بعضی از کشورهای غربی را در مقابل خود دیدیم.
وی افزود: آنها 8 سال از صدام حسین به‌طور کامل در مقابل ایران، حتی در بمباران‌های شیمیایی حمایت کردند.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: این کشورهای غربی هیچگاه در مقابل ملت ایران بر اساس عدالت و انصاف عمل نکردند.
رئیس جمهور با بیان اینکه موضوع هسته‌ای ایران پایان یافته است گفت: ایران عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و مقررات آن را رعایت می‌کند. ایران انتظار دارد که از حقوق قانونی خود برخوردار باشد.
وی یکی از خیانت‌های بزرگ به جامعه بشری را یکسان معرفی کردن انرژی اتمی با بمب اتمی عنوان کرد.
احمدی‌نژاد گفت: کشورهای دارای بمب اتمی مقررات را رعایت نمی‌کنند اما می‌خواهند ایران مقررات بالاتر از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اجرا کند.
وی افزود: کسانی که دارای بمب اتمی هستند و در گذشته نیز از آن استفاده کرده‌اند و امروز نیز از این انرژی استفاده می‌کنند برای اینکه آن را در انحصار خود قرار دهند انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را مقابل بمب اتمی قرار داده‌اند.
رییس‌جمهوری مشکلات جامعه بشری را آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از استفاده سوخت فسیلی عنوان کرد و گفت: این در حالی است که انرژی هسته‌ای انرژی پاک است.
وی اعلام کرد که همه ما باید به بمب اتمی نه بگوییم و هر کس بمب اتم دارد آن را نابود کند.
احمدی نژاد ادامه داد: کشورهای دارای بمب اتمی مقررات را رعایت نمی‌کنند اما می‌خواهند ایران مقررات بالاتر از آژانس را اجرا کند. ما باید با گفت‌وگو مسایل را حل و فصل کنیم.
رییس‌جمهوری به ترک کنفرانس دوربان 2 توسط برخی از صهیونیست‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس اشاره کرد و گفت: کسانی که امروز به کنفرانس نیامده‌اند و یا جلسه را ترک کردند گرچه اندک بودند باید عبرت بگیرند. آنها کار زشتی را انجام دادند باید به تصمیم ملت‌ها احترام بگذارند.
احمدی‌نژاد تصریح کرد: آنها 25 سال گفته‌اند که می‌خواهند ایران را منزوی کنند اما جلسه امروز نشان داد که چه کسی در دنیا منزوی است و چه کسی می‌خواهد رای اقلیت را بر اکثریت تحمیل کند.
وی ادامه داد: ملت ایران حرف دل ملت‌ها را می‌زند ما می‌گوییم قانون و عدالت برای همه اگر انرژی هسته‌ای خوب است برای همه و اگر بد است هیچ از نباید از آن استفاده کند.
رییس‌جمهوری تاکید کرد که ایران آماده گفت‌وگو است البته برخی تلاش کرده‌اند فضایی ایجاد کنند تا در روند جهانی مشکل ایجاد شود.
احمدی‌نژاد در ادامه نشست مطبوعاتی خود در ژنو گفت:سازمان ملل باید مظهر آزادی بیان و دموکراسی باشد.

رییس‌جمهوری در ادامه مصاحبه مطبوعاتی خود در ژنو در پاسخ به سوالی در مورد ترک جلسه سخنرانی توسط برخی از طرفداران رژیم صهیونیستی اظهار داشت: بنده با صدای بلند تاسف خود را اعلام می‌کنم چرا که موضوع اجلاس مبارزه با نژادپرستی و مقابله با تبعیض نژادی است.
وی ادامه داد: آنان که طرفدار نژادپرستی هستند در چنین اجلاسی که متعلق به سازمان ملل در جامعه بشری شرکت نمی‌کنند. سازمان ملل باید مظهر آزادی بیان و دموکراسی باشد باید همه اجازه داشته باشند که نظرات و دیدگاه‌های خود را اعلام کنند.
احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ما نباید از نظر دیگران واهمه داشته باشیم تصریح کرد: بنده در طی 4 سال سفر به نیویورک سخنان رییس‌جمهور آمریکا و اروپا را با قدرت در جلسه سازمان ملل گوش دادم ما باید سخنان همه را بشنویم و بهترین را انتخاب کنیم.
وی افزود: آنها که مدعی آزادی بیان هستند چگونه حوصله ندارند و یا می‌ترسند حرفی یا سخنی خلاف نظر خود را بشنوند این خودخواهی است.
رییس‌جمهوری تاکید کرد: ما باید به جامعه انسانی احترام بگذاریم چرا برخی می‌خواهند نظرات خود را تحمیل کنند.
وی به این افراد توصیه کرد که ظرفیت‌ خود را افزایش دهند و گفت: زمانی می‌توان صلح و برادری را تجربه کرد که همه سعه صدر داشته باشند و ظرفیتشان را افزایش داده باشند.
وی در عین حال یادآور شد که تعداد کسانی که جلسه امروز کنفرانس دوربان 2 را ترک کردند انگشت‌شمار بودند.
رییس‌جمهوری همچنین گفت: رژیم صهیونیستی ایران را به جنگ تهدید می‌کند اما ما به جنگ اعتقاد نداریم راه‌حل ما برای مسایل جهانی، انسانی، دموکراسی و مبتنی بر آرای آزادانه ملت‌ها دانست.
احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه جنگ و نظامی‌گری راه‌حل نیست و مشکل را پیچیده‌تر می‌کند تصریح کرد: پیشنهاد ایران برای حل معضل 60 ساله فلسطین برگزاری رفراندوم آزاد با حضور تمامی فلسطینیان است.

»» برگرفته شده از www.farsnews.net

/ 0 نظر / 3 بازدید