انتقاد حسینیان از توهین مکرر احمد توکلی به دولت

‌‌دولت در پیشنهاد خود درقالب لایحه بودجه 88 درخواست برداشت 25 درصد از رقم پیشنهادی 34 هزار میلیارد تومان درآمدهای ناشی از اصلاح قیمت حامل های انر‍ژی به همراه اجازه برداشت دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی را به مجلس ارایه کرده بود.

مخالفت تعدای از نمایندگان با پیشرفت و تحقق پیشنهاد دولت، روح‌الله حسینیان، عضو کمیسیون تلفیق را به واکنش در برابر این مخالفت‌ها واداشت.

وی در مصاحبه با وطن امروز گفت: روزی که بودجه در کمیسیون تلفیق طرح شد، بسیاری از نمایندگان، دولت را متهم کردند که درآمدهای پیش‌بینی شده، غیرواقعی است، اما همان نمایندگان، درآمدهای پیش‌بینی شده را افزایش دادند و این موجب کسری بودجه در سال آینده خواهد شد. چون این افزایش قابل وصول نیست. با افزایش موارد مصرف، دولت دو کار می‌تواند انجام دهد؛ یا اعلام کسری بودجه یا چاپ اسکناس که البته دومی موجب تورم خواهد شد و اولی نیز موجب با‌لا رفتن انتظارات و اعتراض خود نمایندگان به تأمین نکردن بودجه پروژه‌ها.

حسینیان مسأله مهمتر را تغییر سیاست‌های بودجه دانست و از فشار شدید کمیسیون تلفیق به دولت خبر داد. به گفته وی کمیسیون تلفیق آنچنان برای دولت تنگنا نصب کرده است که امکان مانور و انعطافی نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: من اگر جای دولت بودم، اعلام می‌کردم بنا بر قانون مصوبات مجلس را اجرا می‌کنم، ولی هیچ‌گونه مسئولیتی را نمی‌پذیرم. بنده رسما اعلام می‌کنم این بودجه پیامدهای امنیتی و اقتصادی دارد و دولت را به شدت ناکارآمد خواهد کرد؛ بنابراین، در صورت تصویب مصوبات کمیسیون تلفیق در صحن مجلس، دولت هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد.

حسینیان در ادامه با اشاره به عوامل سیاسی دخیل در لایحه دولت، گفت: ببینید! دولت بانی اصلی برنامه و بودجه است و باید بتواند عادلانه از لایحه دفاع کند، ولی هم‌اکنون نمایندگان مخالف برنامه در مخالفت خود با لایحه استدلال می‌کنند. بعد نماینده مرکز پژوهش‌ها در رد لایحه دولت و سپس نماینده دیوان محاسبات ـ که اصولا ارگان نظارتی است، نه ارگان تخصصی ـ درباره اصل برنامه و بودجه صحبت می‌کنند.

وی با ابراز تأسف از مخالفت این دو نهاد با دولت خبر داد و گفت: تقریبا با اکثر قریب به اتفاق نظریات دولت مخالفت می‌کنند؛ یعنی کمیسیون تلفیق درست مانند جلسه محاکمه یکی در نقش دادستان، یکی در نقش وکیل مدافع شاکی و یکی هم عضو زاید دادستانی، نماینده دولت را چنان در تنگنا می‌گذارند که گاه انسان به حال متهم، یعنی دولت احساس ترحم می‌کند.

عضو کمیسیون تلفیق همچنین از خصومت احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با دولت نیز پرده برداشت و گفت : با تأسف بیشتر این‌که رئیس مرکز پژوهش‌ها هم عضو کمیسیون تلفیق است و چنان موضع ضددولتی دارد که عبارات تحقیرکننده و گاه توهین‌آمیزی را به کار می‌برد، درست مانند کسی که با یک جانی صحبت می‌کند. این عوامل چنان برنامه و بودجه را تغییر می‌دهند که دست و پای دولت را می‌بندند و وسط دریا می‌اندازند و بعد می‌گویند شنا کن. جالب این که همین بودجه تورم‌زا را فردا همین‌ها بر سر دولت خواهند زد که چرا تورم را مهار نمی‌کنی.

حسینیان در ادامه درباره علت گلایه‌مندی خود از نحوه برگزاری نشست‌های کمیسیون اظهار داشت: بله! من هم نسبت به اداره جلسه کمیسیون و دخالت در امور اجرایی و ناکارآمد کردن دولت اعتراض داشتم و هم نسبت به رئیس مرکز پژوهش‌ها که چرا غیرکارشناسی و یکسره سیاسی برخورد می‌کنند. من به آنها گفتم، این بودجه، تنها برای ساقط کردن دولت طراحی می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه، تلاش دوستان بر این است که دولت نتواند یارانه‌ها را هدفمند کند و مستقیم بخشی از یارانه‌ها را به مردم بدهد و جای تأسف است که ‌ترس دوستان از محکم شدن پایه‌های دولت احمدی‌نژاد است.

حسینیان با انتقاد از عملکرد متناقض مرکز پژوهش‌ها و همچنین اقدامات توکلی برای زیر سؤال بردن لایحه دولت و طرح کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی گفت: متأسفانه، اینها سرنوشت کشور را به خاطر مسائل سیاسی نادیده می‌گیرند. اینها همان‌هایی هستند که طرح تثبیت قیمت‌ها را تصویب کردند و کشور را به اینجا رساندند که دیگر این شیوه اقتصادی قابل دوام نباشد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: متأسفانه، اینها ادعای اصولگرایی دارند، ولی تیشه برداشته‌اند و اصول را قطع می‌کنند. جالب این که اصلاح‌طلبان منصفانه‌تر رفتار می‌کنند و با دولت هماهنگ‌ترند. برخی از این دوستان تصریح می‌کنند که دست‌کم ما باید احتمال این را بدهیم که ممکن است دولت در آینده از ما باشد؛ بنابراین، نباید اینقدر آن را ناکارآمد کنیم.

گفتنی است که براساس مصوبه کمیسیون تلقیق مقرر شد از مجموع 20 هزار میلیارد تومان درآمدهای پیش بینی شده تنها 11 هزار و 500 میلیارد تومان برای اجرای سیاست های بازتوزیع و جبران تورم ناشی از آن، بدون برداشت حساب ذخیره ارزی به دولت اختصاص یابد.

پیش از این کمیسیون تلفیق مقرر کرده بود هشت هزار و 400 میلیارد تومان منابع مالی حاصل از اصلاح حامل‌های انرژی برای مصارف دولت در نظر گرفته شود.

مخالفت برخی اعضای کمیسیون تلفیق با دولت و پیشنهادات آن، در حالی انجام می‌شود که رسانه های دوم خردادی با ارایه آمارهایی ناهمخوان سعی دارند از وضعیت موجود برای مقاصد انتخاباتی بهره بگیرند. به طوری که برخی از این رسانه‌ها مبلغ 34 هزار میلیارد تومان برای درآمدهای ناشی از هدفمند سازی یارانه‌ها سخن می گویند،‌ رسانه‌ای دیگر با یک هزار میلیارد تومان اختلاف آن را 35 هزار میلیارد تومان عنوان می کند.

برگرفته شده از www.inn.ir

/ 0 نظر / 3 بازدید