دلایل سه‌‌گانه برای انصراف از نماز جمعه

برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیش از آغاز مراسم انس با قرآن

حجت السلام و المسلمین هاشمی‌رفسنجانی در حالی خطیب آخرین نماز جمعه ماه رمضان «نخواهد» بود که بر اساس یک سنت 25ساله وی در روز جهانی قدس در قامت امام جمعه موقت تهران به دانشگاه تهران می‌رفت و نماز این روز را اقامه می‌کرد. برخی رسانه‌ها نیز از حدود 3 هفته قبل خبر داده بودند که نمازجمعه روز قدس ‌مانند سال‌های گذشته توسط حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی اقامه می‌شود اما آنگونه که خبرگزاری فارس روز گذشته اعلام کرده است، آیت‌الله سید احمد خاتمی این هفته امامت نماز جمعه تهران را بر عهده دارد و محمود احمدی‌نژاد نیز به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ها به سخنرانی می‌پردازد. غیبت هاشمی در نماز جمعه این هفته از آن جهت تعجب برانگیز است که براساس شنیده‌های «وطن امروز» از منابع آگاه خود وی خواستار عدم حضورش در نماز جمعه روز قدس شده است. این در حالی است که حامیان موسوی از 20روز پیش با مانور بر حضور سنتی هاشمی در نماز جمعه روز قدس این مراسم را «فرصتی برای زنده اعلام کردن خود» خواندند. آنان حتی در این بین برای آنکه نشان دهند هدفشان از حضور در نماز جمعه روز قدس حمایت از آرمان‌های فلسطین نیست، قرار گذاشته‌اند تا «لباس سبز بپوشند» و شعار «نه غزه ، نه لبنان ، جانم فدای ایران»، «هاشمی، هاشمی سکوت کنی خائنی» را سر دهند. طبیعتا هاشمی‌رفسنجانی تنها خطیب جمعه تهران است که می‌تواند همانند نمازجمعه 26 تیر ماه طبق میل مخالفان و معترضان سخن بگوید و موجبات خوشحالی آنان را فراهم آورد. هاشمی رفسنجانی تنها امام جمعه‌ای بود که در 26 تیرماه با بحرانی خواندن شرایط کشور همان اظهاراتی را از پشت تریبون نماز جمعه به زبان راند که میرحسین موسوی در بیانیه‌هایش تکرار می‌کرد. پس از این اظهارات بود که موافقان و مخالفان میرحسین موسوی مشترکا رئیس مجمع تشخیص را یکی از سران اصلی جریان موسوم به جنبش سبز لقب دادند. موافقان موسوی با دید مثبت به اظهارات هاشمی نگریستند و از وی خواستند «با فاصله گرفتن از اعمال و رفتار خود در اوایل انقلاب، رابطه‌اش با جنبش سبز را تعمیق بخشد».
آنان سخنان رئیس مجلس خبرگان را «سرآغاز تنش جدیدی میان مسؤولان نظام» تفسیر کردند که در نهایت نظام جمهوری اسلامی را با «چالشی جدی‌تر» روبه‌رو می‌کند. از سوی دیگر موافقان نظام با نکوهش اظهارات هاشمی و تذکر به وی از رئیس مجلس خبرگان خواستند «پازل دشمن برای تخریب جایگاه جمهوری اسلامی نشود». شدت این واکنش‌ها به گونه‌ای بود که بیش از دو سوم نمایندگان مجلس خبرگان در بیانیه‌ای خطاب به رئیس این مجلس اعلام کردند، «باید با صلابت و نشاط بیشتر همانند گذشته پاسدار حریم ولایت باشد».
این بار و در آستانه روز جهانی قدس نیز حامیان موسوی با علم بر اینکه بر اساس سنوات گذشته، هاشمی‌رفسنجانی خطیب نماز جمعه این روز خواهد بود بار دیگر همان پروژه 26 تیر ماه را تکرار کردند اما چرایی عدم همراهی هاشمی با معترضان سوالی است که مواضع هاشمی در آینده می‌تواند پاسخی برای آن بیابد. با این حال برخی از سیاسیون در پاسخ به این سؤال با اشاره به بیانیه اخیر هاشمی‌رفسنجانی می‌گویند: هر چند رئیس مجمع تشخیص نقاط اشتراک زیادی با جریان حامیان موسوی دارد اما مساله فلسطین یکی از خطوط قرمز هاشمی است که او تا به حال آن را زیر پا نگذاشته است و به همین علت از یک سو بر خلاف عرف 25 ساله خطبه‌های روز قدس نمی‌خواهد در این روز اظهاراتش را به موضوعی به غیراز مساله فلسطین اختصاص دهد و از سوی دیگر نمی‌خواهد با اختصاص سخنان خود به مساله فلسطین و بی‌توجهی به خواست معترضان، جایگاه خود را میان آنان تنزل دهد. البته گزاره دیگری که درباره عدم تمایل هاشمی به شرکت در نماز جمعه روز قدس مطرح شده است حول رابطه هاشمی با علما و روحانیون قرار دارد. بر این اساس اگر هاشمی بخواهد جایگاه خود را میان معترضان حفظ کند و همانند 26 تیر برای خوشایند آنان؛ آن هم در روز قدس و از تریبون نماز جمعه سخن بگوید این بار با واکنش گسترده‌تر علما و روحانیون مواجه خواهد شد. واکنشی که می‌تواند به جایگاه سنتی هاشمی در این قشر آسیب بسیار جدی وارد ‌کند. گمانه سومی که از عدم تمایل هاشمی در نماز جمعه منتج می‌شود این است که هاشمی‌رفسنجانی با توجه به هوش سیاسی بالایش در برنامه‌ای شرکت نمی‌کند که از پیش محکوم به شکست است. پیش بینی حضور گسترده مردم ولایی و روزه‌دار تهران در نماز جمعه این هفته کار دشواری نیست، بویژه پس از آنکه مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه اخیر تهران بر این نکته تاکید کردند.
از سوی دیگر تقلیل شدید معترضان در هفته‌های اخیر بویژه پس از برگزاری دادگاه سران آشوب موجب شده تا هاشمی‌رفسنجانی با محافظه‌کاری خود عطای این نماز جمعه را به لقای آن ببخشد و سنت 25 ساله حضورش در روز قدس را بشکند.

»» برگرفته شده از vatanemrooz.ir

/ 0 نظر / 40 بازدید