نقد کارشناسانه مخالفان دولت درباره تحول اقتصادی!

در نشستی که عصر یکشنبه با عنوان "تحلیل و بررسی طرح تحول اقتصادی دولت نهم" در موسسه مطالعاتی اندیشه سیاسی و اقتصادی برگزار شد، برخورد کاملا سیاسی و جهت دار با یک طرح اقتصادی، نگاه ها را به خود جلب کرده بود.

به گزارش ایرنا، میهمانان این نشست، "سیدحسین مرعشی" از حزب کارگزاران سازندگی، "رجبعلی مزروعی" از جبهه مشارکت، "سیدرضا نوروز زاده" از حزب اعتماد ملی و "محمد مال جو" به عنوان اقتصاددان بودند.

- این نشست با حضور مرعشی و مال جو آغاز شد و زمانی که نوروز زاده به جمع حاضر پیوست مرعشی خطاب به وی گفت: شما با این تاخیر می‌خواهید آقای کروبی را نامزد کنید.

- مرعشی مشابه همین جمله را هنگام ورود مزروعی به کار برد و به وی گفت: شما با این تاخیر می خواهید آقای قالیباف را نامزد کنید.

- مجری برنامه پیش از آغاز سخنان مرعشی به عنوان نخستین سخنران، اظهار داشت: ستون فقرات طرح تحول اقتصادی دولت نهم به دولت های گذشته و به سفارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت بر می گردد. وی از این که درباره این موضوع برای جامعه شفاف سازی نشده است، ابراز تاسف کرد.

- مرعشی در آغاز سخنان خود گفت که بهتر بود از واضعان و مدافعان طرح تحول اقتصادی هم به این نشست می‌آمدند.

- مرعشی که سخنان خود را با استدلال هایی در خصوص مقایسه عملکرد مجلس ششم و هفتم، تدوین برنامه های پنج ساله توسعه و هدفمند کردن یارانه ها شروع کرده بود در پایان سخنانش، سه برداشت حزب کارگزاران سازندگی از طرح تحول اقتصادی را مطرح کرد که به علت لحن صریح آنها تعجب حاضرین را برانگیخته بود.

- از نکات جالب توجه این نشست سخنرانی محمد مال جو بود، وی که به عنوان اقتصاددان در این نشست شرکت کرده بود، بخش عمده سخنان خود را به منطق سیاسی دولت نهم اختصاص داد و در پایان صحبت های نسبتا طولانی اش از مجری خواست تا درباره طرح تحول اقتصادی سخن بگوید و مجری هم گفت : وقت شما تمام شده است.

- تاکید سید رضا نوروز زاده بر 20 سال نماینده مجلس بودن و حضورش در کمیسیون تلفیق چهار برنامه توسعه از نکات قابل توجه نشست یادشده بود.

- اظهارات رجبعلی مزروعی که حتی انتخابات ریاست جمهوری نهم را زیر سئوال برد و گفت که "در مرحله دوم این انتخابات امداد های غیبی به کمک آمد و رای شش هفت میلیونی، 17 میلیون شد"، تعجب حاضرین و برخی خبرنگاران حاضر در این نشست را به اوج رساند.

- تناقض گفتاری در سخنان مزروعی و مال جو نیز از دیگر نکات حاشیه ای این نشست بود، مزروعی این بخش از اظهارات مال جو را که دولت با طرح تحول اقتصادی پنج تا شش میلیون رای جمع می کند رد کرد و در اظهاراتی ابهام آمیز گفت که دولت نیازی به این آرا ندارد.

- مرعشی تنها میهمانی بود که پیش از پایان نشست با عذرخواهی از این که نمی تواند سخنان مزروعی را بشنود، جمع حاضر را ترک کرد.

- این نشست با سخنرانی رجبعلی مزروعی پایان یافت و مسئول هماهنگی نشست از خبرنگاران رسانه ها برای شرکت در همایشی با موضوع تحولات هسته ای در آینده ای نزدیک دعوت کرد.

برگرفته شده از www.ansarnews.com

/ 0 نظر / 2 بازدید