نکاتی انعکاس داده نشده از سفر رئیس جمهور به نیویورک

پرفسور حمید مولانا مشاور رئیس جمهور و استاد روابط بین‌الملل و موسس برنامه عالی ارتباطات جهانی در دانشگاه امریکن واشنگتن که در سفر رئیس جمهور به نیویورک حضور داشت، در گفتگویی با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس به تشریح ملاقات‌های احمدی‌نژاد با سران دیگر کشورها، مصاحبه‌‌های رئیس جمهور با رسانه‌ها، تلاش بی‌نتیجه غرب برای تخریب مذاکرات ایران و 1+5، اعترافات صریح اوباما در سازمان ملل پرداخت که مشروح این گفتگو را در زیر می‌خوانید.

فارس: ارزیابی شما از سفر رئیس جمهور به نیویورک و شرکت وی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل چیست؟

مولانا: این سفر در بین 5 سفری که رئیس‌جمهور و هیئت نمایندگی ایران به نیویورک داشتند، پرکارترین و موفقیت‌آمیزترین بود، علیرغم اینکه نسبت به دوره‌های قبل کوتاهتر بود اما چند موضوع را به عنوان کسی که وقایع و جریانات هفته گذشته را از نزدیک مشاهده کرده، باید مورد تاکید قرار دهم، اول اینکه احمدی‌نژاد همانند سابق تیزبینی، صراحت، شجاعت و ایمان خود را نشان داد، امسال صحبت‌های وی شفاف‌تر، دقیق‌تر و با استدلال‌تر بود، دوم اینکه وقتی با سران 200 کشور مختلف سر و کار دارید باید توجه کنید که آنها از چه زمانی این تجربه را در سازمان ملل دارند، ‌آقای احمدی‌نژاد پس از 5 سال به عنوان یک سیاستمدار کهنه ‌کار جلب توجه کرد که در مقایسه با تازه متولد شدگانی چون براون، سارکوزی، اوباما و مدودف این یک امتیاز بزرگ بود، همچون کسی که 5 سال است به المپیک می‌رود و کسی که برای اولین بار این کار را انجام می‌دهد.

فارس: وضعیت ایران در سازمان ملل چطور بود؟

مولانا: ابتکار در نیویورک به دست ایران بود و واضح که آمریکا و متفقین آن به ویژه فرانسه و انگلیس با اعلام خبر راه‌اندازی دومین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم غافلگیر شدند و چاره‌ای نداشتند جز اینکه سر و صدای زیادی توسط رسانه‌ها به وجود بیاورند. در مورد رسانه‌ها هم ابتکار دست احمدی‌نژاد بود چرا که او مطلبی برای گفتن داشت اما اوباما و دیگران چیزی برای گفتن نداشتند. صحبت‌های اوباما کلی بود و اغلب دولتمردان منتظر سخنرانی دو نفر بودند یکی اوباما و دیگری احمدی‌نژاد.
ناشی‌گری براون، اوباما و سارکوزی باعث شد که روز آخر در نیویورک، حرف آخر را احمدی‌نژاد بزند چرا که در روز آخر احمدی‌نژاد با 3 شبکه بزرگ تلویزیونی و مطبوعاتی سخنرانی کرد.

فارس: رئیس جمهور در سخنان خود بیشتر به چه مسائلی پرداخت؟

مولانا: صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد در سازمان ملل نقد عملکرد قدرت‌های استعماری و اعلام پایان عصر امپراطوری آنها بود مبنی بر اینکه آنها اقلیت هستند و همین موضوع خشم مقامات صهیونیستی و غربی را که با ایران دشمنی دارند، برانگیخت.

فارس: سخنرانی اوباما چگونه بود؟

مولانا: صحبت‌های اوباما به ایران فرصت داد که در این چند روزه از آن استفاده کند، اوباما در سخنان خود موضوع مشخصی را نگفت اما اعترافات صریحی داشت. اوباما گفت که می‌خواهد تصویر بد آمریکا را ترمیم کند، این سخن اعتراف به تصویر بد آمریکاست و سوال این است که علت مخدوش شدن تصویر آمریکا در جهان چیست، جواب این سوال سیاستگذاری‌های غلط آمریکا در جهان است.
وی گفت که دولت قبل از من به نظریات دیگران در سطح بین‌المللی احترام نگذاشت و توجهی نکرده است معنی آن این است که ما زورگویی و سلطه‌گرایی داشته‌ایم. اوباما گفت دستور داده‌ که شکنجه در آمریکا قطع شود پس نتیجه اینکه قبلا شکنجه رسما جزو سیاست‌گذاری آمریکا بوده است. وی ساختمان سازی در فلسطین اشغالی را فاقد مشروعیت خواند اما این سوال پیش می‌آید که چه کارهای دیگر رژیم صهیونیستی فاقد مشروعیت است و شما به آنها اشاره‌ای نکردید این سخنانی بود که احمدی‌نژاد هنگام سخنرانی از آن استفاده کرد و اوباما با این اعترافات فرصت‌هایی را به ما داد.
اوباما در عین حال چند موضوع را در سخنرانی خود نیاورد، وی راجع به افغانستان این را نگفت که وضع افغانستان وخیم است در حالیکه فرمانده آمریکایی ناتو در کابل در گزارش خود تقاضای کمک نظامی بیشتر برای جلوگیری از شکست را خواستار شده بود، اوباما از طرفی زیر فشار افکار عمومی برای اعزام نیرو به افغانستان است و از طرف دیگر تحت فشار محافظه‌کاران برای فرستادن نیرو به عراق. اوباما در خصوص گوانتانامو چیزی نگفت، او قول‌هایی برای بستن گوانتانامو داده بود اما این موضوع به تعویق افتاد، همچنین در خصوص شکنجه‌گاه‌های آمریکا در سایر نقاط دنیا نیز چیزی نگفت.
آمریکا می‌خواست از اولین حضور اوباما حداکثر استفاده رسانه‌ای و تبلیغاتی را داشته باشد اما چیزی عاید آنها نشد و مقامات آمریکایی وقتی شنیدند ایران تاسیسات جدید خود در قم به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است خواستند تا از آن خوب استفاده کنند، اما اطلاعاتی در اختیار نداشتند. ماشین تبلیغاتی آنها به کار افتاد اما در همان دو روز جنگ رسانه‌ای، مردم و دولتمردان بیشتر به شک افتادند که آیا سخنان آنان به نفع آمریکا پایان می‌یابد یا به نفع ایران.
آمریکایی‌ها اطلاع دقیقی از این تاسیسات نداشت اما این طور جلوه دادند که می‌دانستند و سعی داشتند تا از این برگ برنده در مذاکرات 1+5 استفاده کنند. ایران مطابق قوانین به جای 6 ماه 18 ماه قبل به آژانس اطلاع داده بود. دولتمردان فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی تلاش زیادی کردند تا با استفاده از رسانه‌های خود افکار عمومی را منحرف کنند اما با فرو نشستن این گرد و غبارها همه مسائل روشن شد و اعتبار آنها زیر سوال رفت. من معتقدم عده‌ای که با اوباما موافق نیستند او را تشویق می‌کنند تا با این اشتباهات محبوبیت او در آمریکا را از بین ببرند‌، مشاورین اوباما نیز با ناشی‌گری مرتکب این اشتباهات شدند.

فارس: هدف غرب از این جنگ رسانه‌ای چه بود؟

مولانا: هدف آمریکا، انگلیس و فرانسه از این به اصطلاح افشاگری‌ و انتقاد از مخفی نگاه داشتن تاسیسات چند چیز بود، اول اینکه ایران قانون‌شکن است و نباید به آن اعتماد کرد، دوم اینکه آمریکا در تلاش بود تا این خبر را گرفته و با اضافه کردن چند عکس ماهواره‌ای با تشکیل شورای امنیت از آنها به عنوان سندی در راستای نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران استفاده کند، آنها همچنین در صدد بودند تا با خراب کردن ذهنیت روسیه و چین نسبت به ایران از آن برای مذاکرات اکتبر سود ببرند اما تلاششان بی‌نتیجه بود و همان روز روسای جمهور روسیه و چین اعلام داشتند که گفتگو با ایران مهم است و نه مواخذه ایران.
اوباما از سوی نومحافظه‌کاران تحت فشار است چرا که از نظر آنها او انسان سست عنصری می‌باشد. کارت‌های حقیقی در دست ایران است چرا که کاری خلاف NPT انجام نداده و به خود این حق را می‌دهد تا وقتی که مقررات را حفظ می‌کند به غنی‌سازی ادامه دهد.
باید گفت از زمانی که فریب کاری دولت بوش در خصوص سلاح‌های کشتار جمعی در عراق و ‌جنگ مشخص شد و اینکه سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا نتوانستند اطلاعات لازم را به دولت برسانند این سازمان‌ها به شدت زیر سوال رفتند. مقامات CIA می‌خواهند از این فرصت استفاده کرده تا نشان دهند هنوز بهترین هستند. طبق اظهارات واشنگتن پست و نیویورک تایمز، مقامات آمریکا اینگونه اظهار می‌دارند که از تاسیسات قم خبر داشتند اما اینگونه نبوده است. غرب همیشه می‌گوید که ایران چیز تازه‌ای نداشت، در خصوص رژیم صهیونیستی مواضع تندی داشته، موضوعات دینی را مطرح می‌کند و در خصوص مسائل جهان مطالب کلی می‌گوید.
پس از سخنرانی احمدی‌نژاد در سازمان ملل، دسکوتو رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل به هتل محل اقامت هیئت ایرانی آمده و از وی قدردانی کرد.

فارس: رئیس جمهور چه ملاقات‌ها و مصاحبه‌هایی در آمریکا داشت؟

مولانا: آقای احمدی‌نژاد 11 مصاحبه رسانه‌ای، 10 ملاقات با سران کشورهای مختلف و 4 جلسه بزرگ با نخبگان سیاسی، دانشگاهی و اقتصادی داشت. در یک جلسه‌ای که تشکیل شد همه نمایندگان و امامان مساجد آمریکا آمده و از سخنان احمدی‌نژاد ابراز خوشحالی می‌کردند. ما باید مخاطبین تمام جهان را در نظر بگیریم و نه چند روزنامه‌ آمریکایی را، چرا که هدف بودن احمدی‌نژاد در آنجا خوشحالی همه دنیا نیست که اگر اینطور باشد ما باید از ارزش‌های خود دست بکشیم. ما باید بتوانیم ارزش‌های خود را توجیه کنیم زیرا موفقیت ما در این است. دیپلماسی عمومی خشنودی همه از شما نیست که اگر اینچنین باشد شما ارزشی نخواهید داشت. دیپلماسی عمومی این است که شما بتوانید سخنان خود را توجیه کنید و طرف مقابل خود را آگاه و در او نفوذ کنید.
ما چهار جلسه طولانی گفتگو داشتیم که یکی از آنها با نخبگان سیاسی - اقتصادی و اتاق‌های فکر آنها بود. در میان آنها سیاستمداران کهنه‌کار و اساتید دانشگاه‌های بزرگ آمریکا حضور داشتند. در این جلسات احمدی‌نژاد از میهمانان خواست که هر کدام نظرات و سوالات خود را مطرح کنند. حدود 40 نفر از آنها سوال خود را مطرح کردند که رئیس‌جمهور در مدت یک و نیم ساعت به تک تک آنها پاسخ داد، این افراد رهبران افکار عمومی هستند که پس از بازگشت می‌توانند مخاطبین خود را در این زمینه روشن کنند.
تیتر اول رسانه‌های معتبر دنیا در این 4 روز متعلق به ایران بود. مصاحبه‌های اولین سفر احمدی‌نژاد با سفر آخر یک تفاوت کلی داشت. در سفر اولی یک خبرنگار و عکاس و یک دستیار از نشریات مختلف برای گفتگو می‌آمدند اما در دو سال گذشته آنها متوجه شدند که احمدی‌نژاد در پاسخ دست بالا را داشته است آنچنان که امسال نشریات بزرگ آمریکا در مصاحبه‌های خود همه نویسندگان و سردبیران ارشد خود را به همراه آورده بودند، این موضوع نشانگر جایگاه و احترامی است که به فردی داده می‌شود و از جهتی نیز نشان می‌دهد که احمدی‌نژاد در جوابگویی تبحر فوق‌العاده‌ای دارد.
برنامه لری کینگ حدود 20 میلیون بیننده دارد و مصاحبه سال قبل احمدی نژاد با وی باعث خشم معاندین و منافقین شد. امسال نیز این برنامه همانند سال گذشته موفقیت رئیس جمهور را در پی داشت.

فارس:‌ رئیس جمهور با آرامش به تمام سوالات مصاحبه گران پاسخ می‌داد که این یک موضوع جالب بود.

مولانا:ما سوالات آمریکایی‌ها که معمولاً در یک محدوده است را می‌دانیم، اما جواب‌هایمان همواره متفاوت است. در مصاحبه رئیس جمهور با لری کینگ، کارگردانان این برنامه وی را مجبور کردند که 13 بار برنامه‌اش را قطع کند و در آن حین سوالات جدید به وی دادند، اما نتوانستند احمدی‌نژاد را در آن راهی که می‌خواستند بکشانند. به جز احمدی‌نژاد هیچ‌کس دیگری نمی‌توانست با این موضع شجاعت، ایمان و تدبیر ظاهر شود.
روز قبل از آن نیز با برنامه CBS که یک برنامه محبوب است، مصاحبه داشت. مجری این برنامه عکسی از تظاهرات و یکی از کشته شدگان این تظاهرات را نشان داد تا احمدی‌نژاد را در موضع انفعال قرار دهد، اما نه تنها احمدی‌نژاد با دلایل خود که این موضوع یک توطئه بوده، مجری را توجیه کرد بلکه در اقدامی ابتکاری عکس مروه الشربینی زن مسلمان شهید شده در دادگاه آلمان را نشان داد و از او سخن گفت که این موضوع مصاحبه و گزارشگر را به انفعال کشاند، رسانه‌ها تلاش زیادی کردند تا احمدی‌نژاد را به زعم خود به تله بی‌اندازند اما موفق نشدند.

»» برگرفته شده از www.farsnews.com

/ 0 نظر / 63 بازدید