"ارتجاع" ممنوع!

سیدعباس مهاجر: "بادامچیان از ائتلاف با اصلاح طلبان استقبال کرد؛ آمادگی موتلفه برای عبور از احمدی نژاد"؛ بیش تر از یک ماه پیش روزنامه کارگزاران این تیتر را برای صفحه اول خود انتخاب کرد. در خبر ارگان رسانه ای حزب کارگزارن به مصاحبه قائم مقام حزب موتلفه با ایلنا اشاره شده بود. "(کارگزاران-02/06/87)... بادامچیان به صراحت تاکید کرد که «موتلفه تنها تا پایان عمر دولت نهم» آن هم به دلیل آنکه «بار امور اجرایی کشور بر دوش احمدی نژاد است» از وی حمایت کرده اما «حمایت در انتخابات آتی بحث دیگری است»"

اگر چه همان شب روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی مطالب منتشر شده در روزنامه کارگزاران را تکذیب و هرگونه برداشت جناحی و سیاسی از مصاحبه بادامچیان را غیر اخلاقی دانست اما اظهار نظر دوپهلوی قائم مقام حزب موتلفه در حمایت از احمدی نژاد و در مصاحبه با رادیو گفت و گو که باز هم با استقبال روزنامه کارگزاران مواجه شد نشان داد در میان بخشی از جریان اصولگرا در حمایت از احمدی نژاد تردیدهایی وجود دارد.

اما شاید همین محتوا بار دیگر با عنوان "تلاش ناطق نوری برای تشکیل دولت وحدت ملی" در گزارشی که یکی از نشریات اصلاح طلب از دیدارهای ناطق نوری و خاتمی منعکس کرده بود بر سر زبان ها افتاد؛"... این روزها علی اکبر ناطق نوری، روحانی بلند پایه اصولگرا، در اندیشه هدایت انتخابات ریاست جمهوری به سوی یک فرد معتدل، برای تشکیل «دولت ملی» است. او در نظر دارد که با جمعی از اصولگرایان اصیل و اصلاح طلبان معتدل، لویی جرگه ای تشکیل دهد تا از آن طریق انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را مدیریت و آن را از وضعیت فعلی که یک جریان تندرو آن را به دست گرفته، خارج کند."

"ائتلاف اصلاح طلبان با اصولگرایان برای منزوی کردن جریان حاکم بر دستگاه اجرایی"؛ این محتوای اصلی این ائتلاف بود. ائتلافی که در نهایت به محوری شدن برخی جریان هایی که با عنوان "میانه رو" شناخته می شوند و البته تا پیش از این هم در متحمل شکستهایی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر شده اند، می انجامید.

به دیگر عبارت ، شکست انتخاباتی در انتخابات نهم و همچنین دورنمایی که آنان از تداوم مدیریت دولت نهم بر کشور می بینند که نتیجه اش حذف تدریجی اصل "اداره حزبی کشور" است،قرار بود درد مشترک اعضای این ائتلاف جدید و عامل همگرایی کسانی شود که طی سالهای پیشین به عنوان "رووسای دوقطب سیاسی در کشور" انحصارا قدرت را در دست داشتند.

و البته از منظری دیگر "دولت وحدت ملی" عقبگردی بود در مسیر رو به جلوی گفتمان انقلاب، عقبگردی که آن را می توان در عنوان "ائتلاف برخی پدرخوانده های اصولگرایان با سران جریان های دوم خردادی، سه سال پس از کسب رای اعتماد مردم" تعریف کرد.

طرح تشکیل دولت وحدت ملی آنجا شکل جدی به خود گرفت که این هفته نامه اصلاح طلب در گزارش خود از دیدار ناطق نوری با هاشمی رفسنجانی و کروبی علاوه بر محمد خاتمی خبر داد و مدعی شد در تمام این دیدارها طرفین بر "وجود نگرانی ها" و "تلاش جدی برای رفع آن" اتفاق نظر داشتند.

آغاز شهریور ماه؛ دیدار تعیین کننده رهبر انقلاب با اعضای هیئت دولت

".... خصوصیت و امتیاز دوم که در این دولت هست، شعار و گفتمان کلى این دولت است که منطبق بر شعار و گفتمان امام و منطبق بر شعارها و گفتمانهاى انقلاب است؛ این خیلى چیز باارزشى است. این را هیچکس نمى‏تواند ندیده بگیرد. هر دلبسته‏ى به انقلاب، این را قدر مى‏داند؛ هر کسى که پیشرفت کشور را با هدایت انقلاب و با کارگردانى انقلاب تصور مى‏کند، باید این را قدر بداند. عدالت‏خواهى در این دولت پررنگ شد. شعار عدالت‏خواهى به صورت جدى بر روحیه‏ى مسئولان، دولتمردان و برنامه‏ها، پرتو افکند استکبارستیزى - که معناى ویژه‏ى انقلابى خودش را دارد - در این دولت تشخص و تمیّز پیدا کرد."

بیان "انطباق گفتمان این دولت با گفتمان امام و ارزش های انقلاب" در دیدار با اعضای هیئت دولت و تکمیل این سخنان در دیدار با اعضای مجلس خبرگان با بیان "در این مسیر اگر در میان جریان های سیاسی، یکی از جریان ها به اصول و مبانی انقلاب اسلامی نزدیک تر بود، باید آن جریان را تقویت و حمایت کرد." نوعی تعین تکلیف برای تمامی جریان هایی بود که به نوعی خود را متعهد به سخنان رهبر انقلاب می دانستند و از این لحاظ می بایست اندکی پس از سخنان رهبری بازخورد موثر آن در فضای سیاسی کشور را مشاهده کرد.

این سخنان پیش از هرچیز تایید جهت حرکت دولتی بود که اگر قرار باشد این جهت تداوم یابد حتما کسانی که سالیان پیش از استقرار دولت نهم جهتهای بعضا متضاد با آن را برای اداره کشور انتخاب کرده بودند،نمی توانند علمدار آن باشند.

این واقعیت البته از سوی همه سیاسیون و از جمله پیشنهاد دهندگان طرح"تشکیل دولت وحدت ملی" درک شده بود و به همین دلیل بود که روزنامه اعتماد ملی پس از گذشت کمتر از 48 ساعت از این سخنان رهبر انقلاب، بررسی طرح مذکور را در دستور کار قرار داد و و برای گزارش نیمه مفصل خود این تیتر را انتخاب کرد: "طرحی که در نطفه خفه شد"

اما شاید اولین تاثیر سخنان رهبری در جریان های سیاسی را بتوان در سخنان یک روز بعد ناطق نوری وقتی در حاشیه بزرگداشت شهید لاجوردی در جمع خبرنگاران قرار گرفت و از او درباره طرح دولت وحدت ملی سوال شد، مشاهده کرد.

"این یک پیشنهاد کلی بود که گفتیم همه جمع شوند و بر کسی اتفاق نظر داشته باشند که مورد قبول مقام معظم رهبری باشد؛ به این معنا که اصول و ارزش های انقلاب را قبول داشته باشد و قابل تحمل جریان ها باشد، همه جمع شوند و چنین فردی را انتخاب کنند اما مع الاسف هر گروهی دنبال کار خودش است ."

ناطق نوری در ادامه در حالی از قطعیت ائتلاف اصولگرایان درانتخابات آتی سخن گفت که به نظر می رسید این سخنان او بیش از هر چیز متاثر از سخنان یک روز پیش رهبر حکیم انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت باشد. مسئله ای که امید می رود در روزهای پایانی این دولت و در یکسال پر مخاطره در پیش رو بیش از گذشته در رفتار سیاسی گروه های اصولگرا نمود پیدا کند تا عیار اصولگرایی این گروه ها مشخص گردد.

برگرفته شده از www.inn.ir

/ 0 نظر / 5 بازدید