عطریانفر: هاشمی رفسنجانی به اصلاحات و خاتمی بسیار نزدیک است

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس اظهار داشت: دیدگاه هاشمی رفسنجانی دیدگاه ملی است و رفسنجانی دورانی به عنوان رئیس دولت سازندگی خدمت می‌کرد و عملا هم دولت اصلاحات از درون دولت سازندگی متولد شد.
وی افزود: خط مشترک و دیدگاه‌های بین خاتمی و رفسنجانی بسیار بالا است و میل شخصی رفسنجانی به گفتمان اصلاحات است اما رفتار و دیدگاه‌هایی که رفسنجانی ابراز می‌کند بیشتر جنبه ملی دارد.
وی افزود: در بحث انتخابات اخیر گروه‌های هم سو در درون جبهه اصلاحات گفتگوها و نشست‌های انتخاباتی داشته‌اند و حول محور ضرورت حمایت از کاندیدای واحد اصلاح‌طلبان بحث کرده‌اند و جمع‌بندی اکثریت قاطع این بوده که از کاندیدای واحد حمایت کنند.
عطریانفر ادامه داد: در جلساتی که در جبهه اصلاحات شکل گرفته عمده‌ترین چهره‌ای که در میان گروه‌های دوم خردادی مطرح شده خاتمی بوده و همچنین از مجموع 18 گروه اصلاح‌طلب، اکثریت این مجموعه رای‌شان به حضور خاتمی و ضرورت حمایت از وی بوده است.
عضو شورای مرکزی کارگزاران در ادامه گفت: در این میان چهره کروبی هم مطرح است و وی شخصیتی محوری و از بزرگان جریان اصلاحات است و فارغ از فعالیت‌ جبهه اصلاحات بر اساس تصمیمات حزب اعتماد ملی تشخیص دادند که به صورت مستقل و منفرد در انتخابات آتی شرکت کنند.
عطریانفر تاکید کرد: حزب اعتماد ملی به دلیل اینکه حدود 2 سال است که شکل گرفته و فعالیتش را آغاز کرده و آخرین گروهی است که جزء جبهه اصلاحات به حساب می‌آید، طبیعتا اگر بخواهد در درون جبهه اصلاحات با مجموعه گروه‌های دیگر هم سو باشد باید از رای اکثریت مجموعه اصلاح طلبان پیروی کند اما اعتماد ملی بر این باور است که می‌تواند روی کاندیدای حزبی خود بایستد.
وی ادامه داد: اگر این پایداری روی کاندیدای حزبی همچنان برای حزب اعتماد ملی مطرح باشد طبیعتا بقیه گروه‌های اصلاح‌طلب بر اساس یک جمع‌بندی کلی نسبت به انتخاب فرد مورد نظرشان که عمدتا به سمت خاتمی رفته‌اند تصمیم خواهند گرفت، کمااینکه اکثریت گروه‌ها این جمع‌بندی را قبول دارند.
عضو شورای مرکزی کارگزاران خاطرنشان کرد: به دلیل موقعیت کروبی و رویکرد مثبتش به کاندیدای واحد علی‌القاعده باید سراغ چهره‌ای بروند که بر اساس نظرسنجی ها از احتمال موفقیت بالاتری برخوردار باشد.
وی در خصوص احتمال کاندیداتوری محمد هاشمی گفت: با توجه به اینکه در حزب کارگزاران مصوبه این است که کاندیدای حزبی نداشته باشیم و از کاندیدای جبهه اصلاحات پیروی کنیم طبعا محمد هاشمی که خود مقید به مصوبات حزب است به نظر نمی‌آید که علاقمند باشد تا به عنوان کاندیدای حزبی در صحنه حاضر شود.
عطریانفر دیدگاههای خاتمی را همان دیدگاههای سال 76-75 دانست و اظهار داشت: برخی از دیدگاه‌های خاتمی در غالب سخنرانی‌هایی که در 2 ماه گذشته ایراد شد مبین استواری رای وی در گفتمان انتخاباتی است که در سال 76-75 در کشور ما جریان پیدا کرد و طبعا خاتمی در اصول و اندیشه اصلاح‌طلبی دیدگاه‌های گذشته را دارد ولی در جهت عمل و رفتار سیاسی روز شرایط فعلی تفاوت‌هایی را در سیاست‌های اجرایی خاتمی به‌وجود می‌آورد.
عضو شورای مرکزی کارگزاران در ادامه در خصوص نقش احزاب در ایران گفت: در وضعیت فعلی از موقعیت مناسبی که احزاب ایرانی بتوانند به صورت جریانی تاثیرگذار باشند و نقش کلیدی را ایفا کنند برخوردار نیستیم و احزاب نمی‌توانند چنین نقشی را ایفا کنند.
وی افزود: وضعیت احزاب به گونه‌ای است که در حد ایجاد انگیزه و شور و نشاط انتخاباتی می‌توانند ایفای نقش کنند و تاثیر تعیین‌کننده به معنایی که در غرب رایج است در انتخابات نمی‌گذارند.
عطریانفر گفت: نه جریان اصولگرا و نه جریان اصلاح‌طلب هیچکدام در وزن عناوینی که دارند تاثیرگذار نیستند و باید به سمتی بروند که نقش خود را افزایش بدهند.

برگرفته شده از www.farsnews.com

/ 1 نظر / 2 بازدید