وحدت اصلاح طلبان = فعلاً 3 تا
ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ٦ شهریور ۱۳۸٧ : توسط :
با معرفی پی درپی کاندیدا از سوی احزاب شکل گرفت
تردید درباره امکان وحدت اصلاح طلبان
با معرفی رسمی "حسین کمالی"، به عنوان کاندیدای حزب کار در انتخابات ریاست جموری دهم، جمع کاندیداهای اصلاح طلب که به طور رسمی به معرفی کاندیدای حزبی خود پرداخته‌اند، به عدد سه رسید.

به گزارش شبکه ایران، "اسماعیل منتظری" نائب رئیس شورای مرکزی حزب اسلامی کار به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با وجود آنکه نامزد حزب اسلامی کار در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری دهم حسین کمالی، دبیر کل حزب است اما خود وی با این موضوع مخالفت صریحی نداشته است.
وی در پاسخ به اینکه با توجه به معرفی کروبی به عنوان یکی از نامزدهای مطرح اصلاح طلبان حزب اسلامی کار تا چه اندازه از وی در انتخابات ریاست جمهوری دهم حمایت می‌کند، گفت: نامزد مورد نظر حزب اسلامی کار کمالی است. بنابراین وقتی ما نامزد حزبی داریم دلیلی برای حمایت از کروبی نیست.

در طی هفته جاری حزب اعتماد ملی، کروبی را به عنوان نامزد حزبی خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده معرفی کرد در حالی که پیش از آن جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین نیز کاندیداتوری خاتمی را حتمی دانسته‌اند.از سوی دیگرسایر احزاب اطلاح طلب نیز به طور تلویحی کاندیداهای خود را معرفی کرده‌اند از جمله حزب مردم‌سالاری که به دنبال مذاکره با "میرحسین موسوی" و جلب نظر وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری است. افراطیون دوم خردادی از جمله ملی مذهبی‌ها ، "عبداله نوری" را کاندیدای خود معرفی کرده‌اند. طیف کرمان حزب کارگزاران با " حسن روحانی" به دنبال حضور در انتخابات است. جوانان مشارکت نیز به طور رسمی  خاتمی را به عنوان گزینه مورد نظر خود معرفی‌ کرده‌اند و سرانجام طیف دیگر کارگزاران نیز از محمدعلی نجفی به عنوان گزینه‌ منتخب خود سخن گفته است.
در عین حال "محمدرضا عارف" معاون اول دولت خاتمی نیز خود را به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات ریاست جمهوری دهم معرفی کرده است.


در حالی اصلا‌ح‌طلبان به معرفی کاندیداهای حزبی خود می‌پردازند که پیش از این، بسیاری از مسئولان احزاب این تشکلها بر تلاش‌هایی برای به اجماع رسیدنشان در معرفی یک کاندیدای مشترک جهت حضور پررنگ در انتخابات سخن می‌گفتند. در این خصوص می‌توان به تلاش‌های مجمع روحانیون برای به وحدت رساندن اصلاح طلبان اشاره کرد.
در عین حال، رویه کنونی در معرفی کاندیداهای حزبی  از سوی این اصلاح طلبان، درگیری‌های درون حزبی را به دنبال داشته است به نحوی که اعضای برخی احزاب به مخالفت با هم حزبان خود در معرفی پی‌در پی این کاندیداها پرداخته‌اند.

معرفی کاندیداهای حزبی اصلا‌ح‌طلبان باعث شده محسن محتشمی رئیس ستاد انتخابات جبهه آزادی در همین راستا برای ورود به یک رقابت فشرده در بین اصلاح طلبان اعلام کند که کاندیدای خود را تا پایان شهریور ماه معرفی خواهد کرد. در همین ارتباط ، محمد زارع، رئیس ائتلاف اصلاح طلبان جوان نیز گفت: ستاد اصلاح طلبان جوان قطعا در انتخابات پیش رو کاندیدای حزبی دارد و این فرد را تا اول مهر ماه معرفی خواهد کرد.

همچنین رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ششم، نیز در گفتگو با یک پایگاه خبری اپوزوسیون خارج نشین گفت: طرح کردن مساله به این صورت که وقتی آقای ‏خاتمی بیاید، دیگر کسی نیاید، اشتباه و نادرست است. آقای کروبی هم تشریف بیاورند و احترامشان ‏هم محفوظ است. به هیچ عنوان هم این حرف را صلاح نمی دانم که وقتی آقای خاتمی می آید، آقای کروبی ‏نیایند. این حق را به خودم نمی دهم و به دیگران هم این حق را نمی‌دهم که انحصارطلبی کنند.
محسن آرمین نیز از تمایل نداشتن برخی گروه‌های اصلاح طلب برای حضور خاتمی سخن گفت و افزود: تمامی تلاشها، اعم از جریان حاکم و برخی گروه های اصلاح طلب که مایل به حضور خاتمی در رقابت های انتخاباتی نیستند، بر این محور متمرکز شده که آقای خاتمی در انتخابات حضور پیدا نکند. 
  
با وجود اظهارنظرهای مختلفی که درباره حضور کاندیدهای مختلف احزاب اصلاح طلب می‌شود ، سکوت رسانه‌ای خبرگزاری ایلنا_ خبرگزاری رسمی حزب کار _ در قبال خبر باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر معرفی کمالی به عنوان نامزد مورد نظر این حزب در انتخابات ریاست جمهوری دهم، جای تعجب دارد.
این سکوت خبری نشان می‌دهد خبرهایی که درباره نفوذ برخی جریانات تندرو دوم خرداد در این خبر گزاری و اعمال فشار درباره عدم انتشار چنین اخباری،منتشر می شود  رنگ و بوی واقعیت دارد. چرا که انتظار می رفت ایلنا به عنوان ارگان خانه کارگر  اولین رسانه ای باشد که اقدام به پوشش فعالیت های حزب کار  کند.

 

برگرفته شده از WWW.INN.IR