موسوی در دانشگاه تهران: مردم اهانت به ارزش‌ها و مقدساتشان را دوست ندارند
ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳ اسفند ۱۳۸٧ : توسط :

خبرگزاری فارس: میرحسین موسوی گفت: جامعه دوست ندارد که به مقدسات، ارزش‌ها، پیامبر، قرآن و به ائمه او توهین شود، اما این دلیل نمی‌شود که به هر بهانه‌ای یک کتابی توقیف شود و روزنامه‌ای بسته شود.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، میرحسین موسوی بعد از ظهر امروز سه‌شنبه طی سخنانی در همایش شصت‌وششمین سالگرد تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران که با حضور اعضای فعلی و ادوار این تشکل دانشجویی و همچنین دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، در تحلیل فضای سیاسی جامعه اظهار داشت: بعضی وقت‌ها در جامعه به جریاناتی برمی‌خوریم که در مقابل هم قرار می‌گیرند و وقتی که واکاوی می‌کنیم دلیل آن نبودن ساختاری است که این اختلافات را به یک وحدت تبدیل کند.
وی افزود: الان بحث اصولگرایی و اصلاح‌طلبی مطرح است، اصولگرایی یک موضع است که به نوعی ارتباط وسیع با اصلاح‌طلبی دارد و بعضی وقت‌ها هم به شکل کلیشه‌ای در می‌آید که مقابل اصلاح‌طلبی قرار می‌گیرد. در این شرایط هم اصولگرایی از معنای خود خارج می‌شود و هم اصلاح‌طلبی نقش خود را برای تحول و دگرگونی از دست می‌دهد و فقط به دست مایه‌ای برای جاه‌طلبی و مبارزات تبدیل می‌شود.
نخست وزیر دوران دفاع مقدس در ادامه با بیان اینکه جامعه در قضاوت و عقلانیت هم اصلاح‌طلب است هم اصولگرا، اذعان داشت: چیزی که در سطح مبارزات سیاسی معارض هم است در سطح مردم دو روی یک سکه تلقی می‌شود که هر کدام کامل کننده‌ دیگری است.
موسوی تأکید کرد: چیزی که نیاز واقعی ملت ماست و راه چاره‌ای برای تفرقه‌ها است این است که ببینیم مردم ما اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را چگونه در خود جمع می‌کنند و در عین حال بهره‌گیری گروه‌های سیاسی از این روش می‌تواند کارساز باشد.
وی با بیان اینکه عدالت و آزادی در جامعه ما از هم جدایی ندارند، تصریح کرد: باید در جامعه به این دو شعار به خوبی توجه شود؛ در فضای نبود عدالت و فساد و فضایی که سفره مردم کوچک‌تر می‌شود آزادی وجود ندارد و زمانی که آزادی تبلور پیدا کند راحت‌تر می‌توان به سمت عدالت حرکت کرد.
موسوی افزود: در جامعه ما که عدالت و آزادی را جمع می‌کند مردم مدافع ارزش‌ها و راه شهیدان هستند؛ مدافع تمام ارزش‌ها و معنویت‌هایی است که از این طریق ابراز می‌شود در عین حال این اعتقاد موجب نمی‌شود که آنها موافق دخالت و تجسس دستگاه‌ها و نهادهای گوناگون در زندگی شخصی نیستند.
وی با بیان اینکه جامعه هم اصولگرا است هم اصلاح‌طلب، تصریح کرد: جامعه دوست ندارد که به مقدسات، ارزش‌ها، پیامبر، قرآن و به ائمه او توهین شود و دوست دارد که به مقدساتش احترام گذاشته شود اما این دلیل نمی‌شود که به هر بهانه ای یک کتابی توقیف شود و روزنامه‌ای بسته شود.
موسوی ادامه داد: مردم می‌توانند در درون خود اصولگرایی و اصلاح‌طلبی را با هم داشته باشند و این مشکلی پیش نمی‌آورد، بلکه راه پیشرفت است، دولت و حکومتی که بخواهد متکی به آرای مردم باشد باید از این ویژگی مردم درس بگیرد.
وی با بیان اینکه مردم و جامعه به روحانیت احترام می‌گذارند و آنان را دوست دارند، گفت: در عین حالی که این جامعه که اعتماد به روحانیت دارد و این اعتماد برکات و خیر کثیری در زنده نگه‌داشتن انگیزه‌های انقلاب دارد؛ نمی‌خواهد و دوست ندارد که روحانیت دولتی شود.

برگرفته شده از www.farsnews.com