گزارش فارس از تشییع و تدفین باشکوه 5 شهید گمنام در دانشگاه امیرکبیر
ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ٥ اسفند ۱۳۸٧ : توسط :
در دانشگاه امیرکبیر و علیرغم اهانتهای‌دانشجویان افراطی؛ مراسم تدفین شهدای گمنام با شکوه فراوان برگزار شد.
 
 

خبرگزاری فارس: 5 شهید گمنام دفاع مقدس امروز دوشنبه با حضور باشکوه و به‌ یاد ماندنی دانشجویان، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم در دانشگاه امیرکبیر به خاک سپرده شدند تا زینت‌بخش این دانشگاه باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، همزمان با سالگرد رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، پیکر پاک 5 شهید گمنام از یادگاران 8 سال دفاع مقدس با حضور خیل عظیم دانشجویان و مردم عاشق مکتب ایثار و شهادت از محل دانشگاه تهران به سمت دانشگاه امیرکبیر تشییع شد...


مراسم تشییع 5 شهید گمنام دفاع مقدس بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در مقابل سر در اصلی دانشگاه تهران و با حضور جمع زیادی از دانشجویان از سراسر کشور و آحاد مردم ایران آغاز شد.
این پنج‌ شهید گمنام دفاع مقدس در سنین 17، 18، 19، 23 و 24 سالگی و در عملیات‌های والفجر 8، خیبر، محرم، کربلای 5 و در درگیری‌های اوایل جنگ در خرمشهر به شهادت رسیده‌اند.
پس از تشییع بر دست دانشجویان و مردم شهید‌پرور ایران و جمعی از مسئولان کشوری و اقامه نماز و عزاداری اهل‌بیت، پیکر این شهدا در بین مسجد و دانشکده هوا و فضا در محوطه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به خاک سپرده شد.
دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز با امضای طومار بزرگی که از مقابل درب این دانشگاه تا محوطه مرکزی و محل تدفین شهدا امتداد داشت، ضمن خوشامدگویی به شهدای گرانقدر ، دلنوشته‌های خود را خطاب به شهدا بر روی این طومار می‌نوشتند.

* رهایی: شهدا آزادی را برای نظام اسلامی به ارمغان آوردند

همچنین در این مراسم، علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: شهدا با ایثار و فداکاری خویش شرایطی فراهم کردند که امروز دانشجویان و اساتید می‌توانند به تحصیل علم بپردازند و تأثیرات چشمگیری در عرصه علم ایجاد کنند.
وی اظهار داشت: شهدا مانند شمع در ظلمت درخشیدند و جان خود را برای حفظ استقلال و آزادی ایران اسلامی فدا کردند و سراسر وجودشان حق‌خواهی و حق‌پرستی بود.

* کبکانیان: شهدای گمنام از مقام بالایی در میان سایر شهدا برخوردار هستند

به گزارش فارس، کبکانیان معاون پژوهشی وزارت علوم نیز طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه باید این شهدا را مانند افراد خانواده خود بدانیم، گفت: این پنج شهید و تمام شهدای گمنام بالاترین مقام را در میان شهدا دارند چرا که به جای یک مادر، پدر، برادر و خواهر، اقشار مختلف مردم به عنوان خانواده‌ آنان برای تشییع و تدفین می‌آیند.
همچنین محمد حسینی قائم مقام وزیر علوم نیز در این مراسم طی سخنانی به گرامیداشت یاد شهدا و تجلیل از اقدام ارزشمند تدفین شهدا در دانشگاه‌ها پرداخت.

* هوشیاری دانشجویان در برابر اغتشاش منتسبین به گروهک غیرقانونی علامه

به گزارش فارس، در این مراسم معنوی، تعداد انگشت‌شماری از منتسبین به طیف غیرقانونی علامه به تحریک سرانشان قصد داشتند اخلال ایجاد کرده و مانع تدفین شهدا شوند، اما خیل عظیم دانشجویان ارزشی آنان را از محوطه مرکزی دانشگاه امیرکبیر به گوشه‌ای از دانشگاه هدایت کرده و مانع از آشوب‌طلبی آنان شدند.
در این بین، اغتشاشگران قصد داشتند با پرتاب سنگ و بطری‌های آب به سمت دانشجویان، ایجاد درگیری کرده و از آن استفاده تبلیغاتی کنند اما خیل گسترده دانشجویان ارزشی که تعداد آنها به هزاران نفر می‌رسید با حفظ هوشیاری و بی‌اعتنایی به اهانت‌های آنان، با اقتدار و با سر دادن شعارهای "شهیدان زنده‌اند، الله اکبر "، "خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست " و "شهیدان، شهیدان، آزادی امروز ما مدیون خون شماست "، فضای معنوی مراسم را حفظ کرده و دانشجویان اهانت‌کننده را که همزمان با مراسم عزاداری به دست زدن می‌پرداختند به گوشه‌ای هدایت کرده و در آنجا به کنترل رفتارهای افراطی آنان پرداختند.
بر اساس این گزارش، در این مراسم چند تن از دانشجویان به وسیله منسبین به گروهک غیرقانونی علامه مجروح شدند، اما دانشجویان که از توطئه آنان برای درگیری مطلع بودند، از درگیری خودداری کرده و به آرام‌سازی فضا اقدام کردند.
این گزارش می‌افزاید:‌ دانشجویان شرکت‌کننده در این مراسم معنوی، پس از اتمام تدفین شهدا و زیارت قبور آنان، دقایقی به سینه‌زنی پرداخته و اغتشاشگرانی که در 10 متر مربع زمین محصور شده بودند را رها کردند.
خاطرنشان می‌شود، سایت خبری افراطیون گروهک غیرقانونی علامه از چندین روز پیش و همزمان با اعلام تدفین شهدای گمنام در دانشگاه امیرکبیر، به جوسازی در این زمینه پرداخته و با انتشار مطالب توهین‌آمیز نسبت به شهدا، قصد داشت فضای دانشگاه امیرکبیر را در این روز به اغتشاش بکشاند، اما دانشجویان با حضور گسترده و هوشیارانه خود در این مراسم، تمامی توطئه‌های آنان را نقش بر آب کردند.

برگرفته شده از www.farsnews.com