چندپارگی در جبهه اصلاحات اوج می گیرد
ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز ٥ اسفند ۱۳۸٧ : توسط :

به دنبال چندپارگی در جبهه اصلاحات که به معرفی چند کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری دهم منجر شده است، این بار نیز هدایت آقایی از اختلافات درونی حزب کارگزارن سازندگی پرده برداشت.
به گزارش شبکه ایران، این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت و گو با سایت "روز" از مخالفت برخی از چهره های موثر و با نفوذ حزب کارگزاران با حضور خاتمی ‏در انتخابات خبر داده و از موضع آنان ابراز تاسف کرده است...

وی در عین حال برای چندمین بار بر حمایت حزب متبوع خود از کاندیداتوری خاتمی تاکید کرده است.

به گفته آقایی "کارگزاران سازندگی یک موضع رسمی و یک موضع اشخاص دارد که این مساله در همه احزاب و سازمان ها وجود دارد. در مورد انتخابات هم، ما در حزب کارگزاران قبلا مواضع خود را اعلام کرده ایم.‏"

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی همزمان با اینکه موضع کارگزاران را حمایت از خاتمی عنوان کرده ، گفته است: " در کارگزاران چند نفری هستند ـ 2 یا 3 نفر ـ که موضعی برخلاف نظر حزب دارند و با حضور آقای ‏خاتمی مخالفند." با این وجود آقایی می گوید: همه 22 گروه عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان هم ‏از آقای خاتمی حمایت می کنند.

پیش از این غلامحسین کرباسچی دبیر کارگزاران، مشاور کروبی وعضو ستاد انتخابات او شده بود.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ، حزب خود را ‏مبتکر تمام طرح هایی مطرح در  جبهه اصلاحات از جمله "طرح دولت وحدت ملی" و " طرح شورای حکمیت" می داند و علت عدم موفقیت آنها را دلیل توسعه ‏نیافتگی و نداشتن تجربه دموکراسی عنوان می کند.

آقایی همچنین از تاکید هاشمی رفسنجانی بر یکپارچگی اصلاح طلبان سخن گفته و اضافه کرده که نظر هاشمی روی آقای ‏خاتمی مثبت است.

آقایی در تلاش برای بیان علت مخالفت های تعدادی از اعضای کارگزاران می گوید: یکی از این افراد به این دلیل مخالف است که از نظر او حضور آقای خاتمی باعث انسجام جناح مقابل می ‏شود. یکی دیگر از آقایان دلخوری شخصی دارد و تحلیلش این است که آقای خاتمی اقتدار و ریسک پذیری آن ‏را ندارد که رییس جمهور باشد.‏

به گزارش فارس، در همین حال آذر منصوری معاون سیاسی حزب مشارکت اظهار داشت: برخی گروه‌های داخلی نیز که خود را مدافع دموکراسی می‌دانند با نظرات و رفتار‌های تخریبی خود موجب تردید در اصلاح‌طلبان و تخریب این گروه می‌شوند که عده‌ای از این افراد معتقدند خاتمی گزینه مناسبی برای اصلاح‌طلبی و دموکراسی کشور نیست.

وی از اصلاح‌طلبان خواسته است که از تخریب یکدیگر دست‌ بردارند.

پیش از این برخی احزاب و گروه‌ها خواهان کناره گیری خاتمی از انتخابات شده بودند.

رسول مهرپرور از اعضای حزب اعتماد ملی گفته است: امیدوارم در نهایت خاتمی  با توجه به دینی که به کروبی دارد به نفع وی از حضور در عرصه انتخابات انصراف بدهد.

وی معتقد است خاتمی دینی به کروبی دارد که منش وی نیز حکم می‌کند که باید آن‌را ادا کند چرا که در انتخابات سال 76 کروبی حمایت و پشتیبانی خوبی از خاتمی کرده بود.

همچنین محمد زارع فومنی رئیس ائتلاف اصلاح طلبان جوان در حمایت از کروبی اظهار داشته است: پیش‌بینی این است که خاتمی طی روزهای منتهی به انتخابات به نفع کروبی کنار رود.

به دنبال رویه مستقل حزب اعتماد ملی در معرفی کاندیدای واحد، اختلاف در رسانه های اصلاح طلب نیز رو به افزایش است. بر اساس گزارش سایت اصلاح‌طلب "نو اندیش" روزنامه نگاران روزنامه اعتماد ملی در حمایت از سید محمد خاتمی تصمیم به استعفا و ترک کار گرفته اند.

نو اندیش اضافه کرده است: بعد از حضور محمد قوچانی و تیم شهروند امروز در روزنامه اعتماد ملی به دلیل مخالفت های بدنه روزنامه به ادامه روند تخریب یا منفی نویسی علیه سید محمد خاتمی چالشی تازه میان مجموعه تزریق شده جدید (تیم شهروند امروز) و روزنامه نگاران اعتماد ملی شکل گرفته است.

به اعتقاد برخی تحلیلگران سیاسی روند رو به رشد اختلافات درونی اصلاح طلبان احتمال ائتلاف آنها را  کاهش داده و حتی با در نظر گرفتن حداکثر پتانسیل رای آوری این جریان تصور اینکه نتیجه انتخابات یک رئیس جمهور اصلاح طلب باشد، اندک است.

برگرفته شده از www.inn.ir