حقیقت 28 صفـر
ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز ٥ اسفند ۱۳۸٧ : توسط :

بسم الله الرحمن الرحیم


28 صفر سال ... قمری درب خانه فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به صدا درآمد. پشت در پیرمردی بود که تقاضای ملاقات با پیامبر(صل الله و علیه وآله) را داشت. اما فاطمه (سلام الله علیها) مانع شدند و فرمودند که پیامبر(صل الله و علیه وآله)  در بستر بیماری هستند. این اتفاق سه بار تکرار شد که در مرتبه سوم پیامبر (صل الله و علیه وآله) فرمود: دخترم کیست؟ فاطمه(سلام الله علیها) فرمود: پدر جان! پیرمردی است که می خواهد شما را ببیند و حال آنکه شما در بستر بیماری هستید. پیامبر (صل الله و علیه وآله) فرمودند: دخترم! بگذار بیاید. او عزراییل است. و چون اینجا منزل تو است هرگز بی اجازه وارد نخواهد شد. به او اذن ورود ده... و عزاییل داخل شد...

 

همه شیعیان 28 صفر را به عنوان وفات پیامبر اسلام(صل الله و علیه وآله) عزاداری می کنند. اما مساله ای که قابل اهمیت است "شهادت" (و نه "وفات") ایشان است. شاید تا به حال عنوان شهادت را در سوگواری پیامبر(صل الله و علیه وآله) نشنیده باشید. حال آنکه این حقیقت باید مانند حقایق دیگر مشخص و ثابت شود تا نسل های آینده که در زمره  محبین اهل بیت(علیهم السلام) هستند، علاوه بر "تولی" که محبت به اهل بیت (علیهم السلام) است؛ مساله "تبری"، یعنی کینه و بغض نسبت به دشمنان ایشان روا دارند. و بدانند از صدر اسلام تا کنون چه ظلم هایی بر مکتب حق وارد کرده اند.
متاسفانه مشهور بر این است که پیامیر (صل الله و علیه وآله) به خاطر زهر گوشت دست بزغاله ای که زن یهودی، در جنگ خیبر برایشان هدیه آورده بود مسموم شدند. در صورتی که بعید است بعد از چهار سال زهر اثر کند ضمن اینکه پیامبر قبل از خوردن آن گوشت از زهرآلود بودن آن با خبر شدند و از خوردن دست کشیدند(1).

 


شهادت با شرافت ترین مرگ هاست و همچنین بالاترین درجه کمال محسوب می شود. و همه ما می دانیم که ائمه معصومین(علیهم السلام) مقرب ترین انسان ها به درگاه الهی و الگوی کمال برای مخلوقات هستند. امام رضا(علیه السلام) می فرمایند: از ما معصومین نیست مگر آنکه شهید و کشته می شود.(2)از علمای شیعه  شیخ طوسی(3) و علامه حلی (4)و از علمای اهل تسنن: حاکم نیشابوری(5) و ابن کثیر دمشقی(6) و ... همگی قائلند که رسول خدا(صل الله و علیه وآله) مسموم و شهید شده است.
و جریان شهادت پیامبر(صل الله و علیه وآله)به این گون است که: برخی زنان پیامبر(صل الله و علیه وآله)- که نامشان در سند ذکر شده است- در زمان بیماری حضرت، در دهان مبارکشان به زور مایعی ریختند در حالی که پیامبر (صل الله و علیه وآله) نهی می نمود...(7)
روایتی دیگر است از امام صادق (علیه السلام) که فرمودند: پیامبر اسلام(صل الله و علیه وآله) قبل از رحلت مسموم شد. همانا آن دو زن مایع مسمومی را به ایشان خوراندندِ سپس راوی در محضر امام صادق(علیه السلام) گفت: همانا آن دو زن و پدرانشان بدترین مخلوقات بودند.(8)

 

هر چند که روایات و ادله بیشتری پیرامون این مبحث وجود داشت که به دلیل مختصر بودن مطلب از بیان آن ها معذورم. امیدواریم راه حقیقت بر محبین راستین اهل بیت(علیهم السلام) همورا گردد و همه از همراهان بهشتی آن حضرات باشیم...

 

 

 

 

فقط خدا...

پاورقی

۱- البدایه و النهایه - ج۶-ص۳۱۷
۲- امالی طوسی- باب فضل الزیاره الرضا علیه السلام
۳- تهذیب الاحکام - ج ۶ - ص۲
۴- المنتهی المطلب - ج۲
۵- المستدرک علی الصحیحین - ج ۳ - ص ۵۹
۶- السیره النبویه - ج۴ - ص ۴۴۹
۷- کتاب دیات صحیح بخاری - ج ۸ - ص ۴۰ - ح  ۶۸۸۶ / صحیح مسلم - ج۷ - ص ۲۴
۸- تفاسیر: عیاشی، صافی، البرهان، نورالثقلین،و...- ذیل آیه ۱۴۴ سوره آل عمران

** برگرفته شده از matnyaser.blogfa.com