آیت الله مصباح: نمی‌توان مفاهیمی را که تعریف دقیقی ندارند، رد کرد
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ٤ اسفند ۱۳۸٧ : توسط :

سخنرانی آیت الله مصباح یزدی - 1 اسفند 1387 - قم

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در همایش مردم‌سالاری دینی گفت: امروزه با یک سری مفاهیم مواجهیم که ذاتا اسلامی نیست، ولی از آنجا که باید زبان مشترکی با دنیا داشته باشیم باید درباره این مفاهیم بحث و موضع خود را در برابر آن مشخص کنیم.

وی افزود: واژگانی که تعریف مشخص و یکسانی در محافل علمی دارد را می توان با توجه به مبانی فکری‌مان به طور صریح پذیرش یا رد کنیم، ولی مفاهیمی را که تعریف دقیقی ندارند نمی‌توان به طور کلی قبول یا رد کرد.


آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این که برخی مفاهیم مانند حقوق بشر و دموکراسی در فرهنگ غرب به صورت ارزش متعالی و مطلق درآمده است، گفت: مخالفت با اینگونه مفاهیم بستن باب بحث و گفت‌‌وگو است و انفعالی عمل کردن در برابر آن نیز درست نیست.

وی با اشاره به این که اسلام دینی نیست که بخواهد با بستن باب گفت‌وگو خود را محصور کند، اظهار داشت: آیه «لکم دینکم ولی دین» در مورد کسانی است که تعصب و عناد دارند و به تعبیر قرآن «صم بکم عمی» هستند.

رییس موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: بر اساس آنچه در قرآن آمده است باید در برخی موارد جدل کرد، به این صورت که روی اصول مشترک و مثبت توافق نشان داد سپس موارد اختلافی را با لحن مناسب بیان کرد یا بر اساس مقدمه‌ای که وی به آن معتقد است، مطلب دیگری را رد کرد.

وی گفت: بیان حضرت امام خمینی(ره) در بهشت زهرا مبنی بر غیرقانونی بودن حکومت شاه بر اساس جدل بود، چرا که در دموکراسی، مردم باید مشروعیت یک حکومت را تایید کنند، در حالی که در آن زمان کسی حکومت شاهنشاهی را تایید نمی‌کرد.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: دموکراسی از آغاز پیدایش تاکنون تکامل و تحول یافته است، ولی اکنون آمریکا وجود گرایش‌های دینی در دموکراسی را نفی کرده از این رو انتخابات الجزایر و حکومت حماس را قبول ندارد، این تفسیر  هیچگونه اساس منطقی ندارد .

وی افزود: این تفسیر را اسلام نمی‌پذیرد چرا که لازمه‌اش انکار مطلق دین از سوی اسلام است، یعنی اسلام چیزی را بپذیرد که خودش را نفی کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که امروز آمریکایی‌ها برای فشار بر دیگر کشورها گفته‌اند برای منتخبان نباید هیچ شرطی قرار داد، گفت: اگر دموکراسی به این معناست که هیچ قید و شرطی نداشته باشد با اسلام سازگار نیست.

در ادامه این همایش میزگرد علمی با حضور حجج‌الاسلام حمید حاجی‌پور، دکترای فلسفه سیاسی از دانشگاه انگلستان، محمد تقی سبحانی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دبیری احمد واعظی، رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) قم برگزار شد.

همچنین در ابتدای این جلسه پژوهشگران علوم سیاسی مقالات خود را درباره رویکردهای مختلف مردم‌سالاری دینی ارائه دادند.

برگرفته شده از www.ansarnews.com