علیرضا زاکانی: احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌ها بیشترین مقبولیت مردمی را دارد
ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز ٢ اسفند ۱۳۸٧ : توسط :
مشروح پنجمین نشست اصولگرایان تحول‌خواه؛
احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌ها بیشترین مقبولیت مردمی را دارد
 

خبرگزاری فارس:

علیرضا زاکانی گفت: با توجه به نظرسنجی‌هایی که انجام داده‌ایم احمدی‌نژاد بیشترین مقبولیت را در میان مردم دارد لذا تصمیم‌گیری در خصوص حمایت از یک فرد خاص در انتخابات کار سختی نیست.

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، روز گذشته پنجمین نشست اصولگرایات تحول‌خواه با حضور حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، علیرضا زاکانی دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، الیاس نادران عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و پرویز سروری نماینده تهران در مجلس هشتم برگزار شد.


حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی طی سخنانی در پنجمین نشست اصولگرایان تحول‌خواه با اشاره به تفاوت بین گفتمان اصولگرایی و گفتمان اصلاح‌طلبی گفت: در گفتمان اصولگرایی، آزادی، عدالت و استقلال که جزو گفتمان‌های اصلی انقلاب اسلامی بود، لحاظ شده اما گفتمان اصلاحات این مطالب را منهای قرائت از انقلاب و اشخاص لحاظ کردند.
وی افزود: هر اندیشه‌ای مفاهیم خاصی دارد که اگر فارغ از فرهنگ و مفاهیم اسلامی مطرح شود پیامد آن موجبات خشنودی جبهه باطل را فراهم می‌کند.
فدایی ادامه داد: اصلاح‌طلبان مفاهیم عدالت،‌ آزادی و استقلال را به گونه‌ای تعبیر کردند که منطبق بر قرائت و برداشت امام و رهبری نبود و موجبات خشنودی جبهه کفر را فراهم کرد.
فدایی با اشاره به دوره اصلاحات از سال 80 تا 84 گفت: از سال 80 به بعد نگرانی‌ که وجود داشت این بود که عملکرد سیاسی‌ حاکمان و رفتار مدیران اجرایی به گونه‌ای بود که گفتمان انقلاب را به چالش کشید و به گونه‌ای تبلیغ می‌کردند که انگار حکومت پاسخگوی نیاز جامعه نیست و در اثر این فکر به جای آنکه در صحنه اجرا بر اساس اختیارات گسترده مشکلات مردم را حل کنند، مشکلات مردم و جامعه را به نقص در ساختار حکومت نسبت می‌دادند که یکی از دستاوردهای اصولگرایان تغییر این گفتمان و رویکرد اصلاح‌طلبان بود.
وی افزود: گفتمان اصولگرایی معتقد است که ظرفیت‌های انقلاب، قانون اساسی، دیدگاه‌ها و منش امام و رهبری قادر به حل مشکلات مردم و جامعه است و به جای زیر سوال بردن اصل نظام باید با ظرفیت‌های کانون مدیریتی مشکلات جامعه را حل کنیم.
عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در ادامه اظهار داشت: بسیاری معتقدند که گفتمان امام باید به موزه‌ها سپرده شود اما در دوران اصولگرایی سیره و روش امام سرلوحه برنامه‌ها قرار گرفت.
فدایی با اشاره به سیاست های موجود در دوران سازندگی گفت: مدیران در دوره سازندگی و توسعه سیاسی تصمیم گرفتند برای سامان دادن به اقتصاد ،اقتصاد سرمایه‌داری را انتخاب کنند و در این اقتصاد بحثی از عدالت مطرح نبود. در صورتی که توسعه اقتصادی اگر با عدالت همراه نباشد نمی‌تواند پاسخگوی جامعه باشد.
وی افزود: روحیه خدمتگذاری از شاخصه‌های گفتمان اصولگرایی است و ما معقتدیم که ایجاد زندگی اشرافی برای مسئولین متناسب با بافت انقلاب، امام و اسلام نیست و تغییر رویکرد از روحیه اشرافی به روحیه خدمتگذاری به وسیله اصولگرایان شکل گرفت.
عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره رویکردها و شعارهای رئیس‌جمهور جدید آمریکا و بحث مذاکره ایران و آمریکا گفت: ما با رویکرد تمامیت‌خواهانه آمریکا مخالفیم و هیچ سوءتفاهمی وجود ندارد که بخواهیم به قول برخی گروه‌ها که به اسم روشنفکری ادعا می‌کنند باید سوء تفاهمات برطرف شود و پای میز مذاکره بنشینیم وجود ندارد.
فدایی افزود: گفتمان عدالت‌خواهی و استعمارستیزی از سوی اصولگرایان احیا شد.
وی با اشاره به عدم قبول تعاریف راست و چپ در تقسیم‌بندی‌های سیاسی گفت: جبهه عدالت، حق و آزادی که اعتقاد به امام (ره)، و مقام معظم رهبری دارند، اعتقاد عامه این ملت است ولی عده‌ای با این تقسیم‌بندی‌ها نمی‌خواهند این وجاهت در جامعه حفظ شود و این تقسیم‌بندی‌های چپ و راست تقسیم‌بندی‌های غلطی است.
عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با اشاره به انتخاب احمدی‌نژاد از سوی اصولگرایان گفت: ما هر فردی که به ملت خدمت کند دوست داریم و حتما افرادی که برای یکپارچگی جبهه موحدین تلاش می‌کنند را حمایت می‌کنیم و درست نمی‌دانیم که سبد آرای احمدی‌نژاد خدشه دار شود.
فدایی در پایان اظهار داشت: شخص احمدی‌نژاد و دولت به دنبال این هستند که تمامی مصوبات مجلس را اجرا کنند ولی ممکن است تاکتیک‌ها بین مجلس و دولت متفاوت باشد.

*زاکانی: آیت‌الله شاهرودی درباره دانشگاه آزاد حکمیت تشکیل داده است

علیرضا زاکانی دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز پنجشنبه طی سخنانی در "پنجمین نشست اصولگرایان تحول‌خواه " با اشاره به تکلیف اصولگرایان تحوه‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت: ما 6 سرفصل برای انتخابات تعیین کردیم که طبق آن وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری دهم خواهیم شد.
وی افزود: چند سرفصل نقد و چند سرفصل دیگر مربوط به شیوه‌های اجرایی است. و توجه ما به کارآمدسازی خدمت بیشتر به مردم است و اولین گام ما در این راستا تلاش مضاعف برای امروز است و نمی‌توان وعده‌ای به آینده داد و همین امروز باید برای خدمت به مردم تلاش کنیم و اساسا این حرکت از اصولگرایی برخاسته و هیچ ارتباطی به انتخابات ندارد ولی در انتخابات موثر است.
دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ادامه داد: مسئله بعدی اصولگرایان افزایش وحدت و هم افزایی در جریان اصولگرایی است که ما تلاش کردیم یک همدلی و وحدت را بین دوستان اصولگرایی ایجاد کنیم و مدلی که برای ایجاد این وحدت طراحی شده در حال بررسی است.
زاکانی در خصوص انتخاب یک کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت: با توجه به نظرسنجی‌هایی که انجام داده‌ایم احمدی‌نژاد بیشترین مقبولیت را در میان مردم دارد لذا تصمیم‌گیری در خصوص حمایت از یک فرد خاص در انتخابات کار سختی نیست.
وی با اشاره به فعالیت‌های تبلبغاتی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت: کار بعدی اصولگرایان انجام فعالیت‌های تبلیغاتی در انتخابات است که به جمع‌بندی‌های خوبی در این خصوص رسیده‌ایم چراکه تصمیم گیری زیر یک سقف برای ما موثرتر است.
دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به حضور خاتمی و کروبی در انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت: خاتمی در حال حاضر همان طور که از قبل هم پیش بینی می‌شد به طور جدی در عرصه انتخابات حضور پیدا کرده و مدل انتخاباتی مشخصی هم دارد و از سویی بر اساس اخباری که ما در دست داریم، کروبی نیز تا انتها در انتخابات باقی خواهند ماند، میر حسین هم کار خود را با نوشتن برنامه آغاز کرده، اما موضوعی که ما شنیده‌ایم این است که او تا آخر در صحنه انتخابات باقی نخواهد ماند.
زاکانی با تاکید بر اینکه خاتمی و کروبی کاندیداهای نهایی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دهم خواهند بود، خاطر نشان کرد: ما در رفتارهای انتخاباتی خود از تخریب سایر کاندیداها پرهیز خواهیم کرد و دیگران را نیز از تخریب نهی می‌کنیم تا مردم با انتخابی درست در انتخابات ریاست جمهوری دهم تصمیم نهایی خود را بگیرند.
زاکانی در خصوص مساله دانشگاه آزاد گفت: در خصوص مسئله دانشگاه آزاد ما مسیر گذشته را ادامه می‌دهیم و بنده در این مدت بخاطر مسئله غزه و دیگر مسائل نتوانستم در این خصوص صحبت کنم اما از شنبه هفته آینده در این خصوص مباحث تازه‌ای را مطرح خواهم کرد و معتقدم که مباحث مطرح شده در خصوص مدیریت دانشگاه آزاد زمانی خاتمه پیدا می‌کند که که یک مجمع صالح این موضوع را بررسی کند و پاسخ‌های جدی به این مسئله داده شود.
این نماینده مجلس ادامه داد: بحث دانشگاه آزاد باید در دادگاه مطبوعات بررسی شود و زمانی این مسئله قابل حل است که گروهی موارد موجود را بررسی کنند و به مردم پاسخ دهند و در این خصوص شورای انقلاب فرهنگی بالاترین مرجع برای بررسی موارد و مسائل موجود است تا به سوالات مردم پاسخ داده شود و وزارت علوم مرجع بعدی است که دانشگاه‌ها زیر نظر وی است تا به وظایف خود در این خصوص عمل کند تا دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.
زاکانی در ادامه اظهار داشت: دادگاه سلیمی نمین در خصوص دانشگاه آزاد باید در دادگاه مطبوعات بررسی شود و دادگاه 1059 عمومی تهران صلاحیت بررسی این موضوع را ندارد اما مجالی برای بیان حقایقی است که نمی‌توان آنها را در دیگر جاها مطرح کرد و بنده نیز در این خصوص نامه‌ای نوشته‌ام که در صورت نیاز برای ارائه مدارک بنده حاضر به ارائه آنها به دادگاه هستم.
وی افزود: آیت‌الله شاهرودی حکمیتی را تشکیل دادند که مرتضوی، حجت الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضائیه، جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه و نکونام و رحیمی از نمایندگان مجلس نیز در این حکمیت حضور دارند و این اعضا در 2 جلسه 25 آبان ماه و 9 آذر سالجاری به مدت هشت ساعت برگزار شد و قرار شد ما نظر خود را در این خصوص مکتوب کنیم و دادستان نیز بصورت مکتوب پاسخ دهد و این موارد به خدمت رئیس قوه قضائیه برسد و اوایل هفته آینده پاسخ کتبی ما در خصوص دانشگاه آزاد آماده می‌شود.

*نادران: بحران مالی جهانی ناشی از ضعف نظام سرمایه‌داری است

الیاس نادران عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی طی سخنانی در پنجمین نشست اصولگرایان تحول‌خواه با اشاره به بحران اقتصادی جهانی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران، گفت: بحران مالی جهانی جزو ذات نظام سرمایه‌داری است و این نوع بحرانها تاکنون در این نظامات به دلیل ضعفهای بسیار اتفاق افتاده است.
وی افزود: اما تاثیر بحران اقتصادی جهانی کنونی بر اقتصاد ایران از ناحیه مراوادات مالی با نظام بین الملل طبیعی است مثلا تاثیر بحران اقتصادی جهانی در قیمت نفت و تنزل قیمت این محصول به یک سوم قیمت قبلی، به طور حتم در اقتصاد ما تاثیر گذار خواهد بود و از سوی دیگر به ناچار از ناحیه صادرات و واردات نیز اقتصاد ما از بحران اقتصادی جهانی تاثیر خواهد پذیرفت.
عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ادامه داد: بخشی از تاثیر بحران اقتصادی جهانی در بخش کالاها و محصولات داخلی بروز خواهد کرد چراکه خریداری مواد خام از سایر کشورها و به کارگیری آن در محصولات تولیدی خواسته و ناخواسته از بحران اقتصادی جهانی تاثیر پذیر خواهد بود.
نادران در ادامه با اشاره به ارائه لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت به مجلس گفت: در سال جاری با توجه به تصمیم دولت برای اجرای لایحه هدفمند سازی یارانه‌ها معتقدیم که این موضوع باید به صورت اصولی دنبال شود و از تمامی توان کارشناسی کشور برای وارد آمدن آسیب کمتر به قشر پایین دست جامعه بهره گرفته شود و تغییر تعرفه‌های حاملهای انرژی به طور حتم موج بحرانهای مالی در دیگر محصولات خواهد داشت که باید در این زمینه مدیریت لازم انجام شود.
وی با بیان اینکه باید در تغییر تعرفه‌های حاملهای انرژی مدیریت لازم انجام شود اظهار داشت: بیش از چهار دهه است که نفت در اقتصاد ما تاثیر بسیاری دارد بنابراین با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت و وابستگی بیش از 50 درصد بودجه دولت به درآمدهای نفتی، باید برای رفع مشکلاتی از این ناحیه در اجرای اصل 44 قانون اساسی و احیای نظام مالیاتی کشور و دیگر اصلاحات در این زمینه تدابیر لازم به منظور رویارویی با چالشهای اقتصادی پیش رو اندیشیده شود.
عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در پایان اظهار داشت: در بودجه سال 88 قرار بر این است که موارد لازم برای رویارویی با بحرانهای اقتصادی لحاظ شود و از در نظر گرفتن درآمدهای غیر واقعی جلوگیری شود. همچنین پیش بینی های لازم برای رفع چالشهای اقتصادی پیش رو در بودجه سال 88 انجام پذیرد.

*سروری: امروز حضور جمهوری اسلامی در منطقه غیرقابل انکار است

پرویز سروری نماینده تهران در مجلس هشتم طی سخنانی در پنجمین نشست اصولگرایان تحول‌خواه در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر حضور اوباما بعنوان رئیس جمهور جدید در آمریکا بر تغییر سیاست خارجی این کشور با ایران گفت: آمریکایی‌ها دو نوع سیاست را در ایران تعقیب می‌کنند، ‌یکی تغییر ساختار و دیگری تغییر رویکرد در ایارن است، جمهوری‌خواهان آمریکا تغییر ساختار را در ایران دنبال می‌کنند و به دنبال آن هستند که جمهوری اسلامی از بین برود، بنابراین از موضع تهدید وارد می‌شوند.
وی افزود: اما دموکرات‌ها بحث تغییر رفتار را در ایران دنبال می‌کنند؛ بنابراین به دنبال ایجاد اخلال در بین افراد و تضعیف ارکان نظام هستند و مباحثی تحت عنوان حاکمیت 2گانه، حقوق بشر و فشار از درون را تعقیب می‌کنند و به دنبال آن هستند که با تهدید نرم به تغییر رفتار نظام جمهوری اسلامی برسند.
نماینده مجلس هشتم با بیان اینکه آمریکا تحمل نظام جمهوری اسلامی را نمی‌تواند داشته باشد اظهار داشت: نظامی که به دنبال آن است تا سکولار را به چالش بکشد و مدل مردم‌سالاری دینی را در دنیا عنوان کند، برای آنها قابل تحمل نیست؛ زیرا در هر جایی که نظام سکولار با مردم‌سالاری دینی روبه‌رو شود، نظام سکولار مجبور به عقب‌نشینی می‌شود.
سروری با بیان اینکه با جابجایی قدرت در آمریکا ما باید منتظر اقدامات نرم‌محور باشیم افزود: تصور نمی‌کنم افراد در آمریکا نقش جدی داشته باشند؛ چراکه آنها از سوی احزاب انتخاب می‌شوند و حزب دموکرات و جمهوری‌خواه و نه افراد دیگر است که در مورد مسائل مختلف تصمیم می‌گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به شعارهای اوباما ما امیدوار بودیم که آمریکا سرش به سنگ خورده باشد و آثار مثبتی از تغییر را در رفتار آمریکا مشاهده کنیم، اما هنوز نسیم قابل اعتنایی را از آمریکا دریافت نکرده‌ایم؛ البته با در نظر داشتن شکست آمریکا در عراق و فلسطین و شرایط جدیدی که اروپا دارد و همچنین از دست دادن بازار ایران از سوی اروپا و آمریکایی‌ها باید تغییراتی در رویکرد آنها بوجود آید، تغییری که بر اساس عقلانیت قابل قبول باشد.
نماینده تهران در مجلس در پایان اظهار داشت: حضور جمهوری اسلامی در منطقه امروز غیرقابل انکار است؛ لذا آمریکایی‌ها مجبورند سیاست‌های خود را در قبال ایران تغییر دهند و در آینده می‌توان به روشنی گفت که تغییر رئیس‌جمهور آمریکا موجب چه تغییر رویکردی با ایران می‌شود، اما در هر صورت آمریکا درباره جمهوری اسلامی ایران مجبور است دست به تغییر بزند.

برگرفته شده از www.farsnews.com