انقلاب ایران به روایت رادیو BBC
ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ٢٩ بهمن ۱۳۸٧ : توسط :
کتاب "انقلاب ایران به روایت رادیو BBC" به کوشش عبدالرضا هوشنگ مهدوی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
 
 

به گزارش شبکه ایران عبدالرضا هوشنگ مهدوی یکی از مورخین صاحب نام ایرانی است که تا کنون ده ها کتاب و ترجمه از وی منتشر شده است. وی که در زمان حکومت پهلوی، سفیر ایران در ایتالیا و بریتانیا بود، پس از انقلاب توسط آیت الله مهدوی کنی صاحب کرسی تدریس در دانشگاه امام صادق(ع) شد. او نویسنده و محقق بسیار پرکاری است و در سالهای گذشته ترجمه او از کتاب دکتر میلانی جنجال هایی به دنبال داشت. از جمله مهم ترین آثار او که اکنون به چاپ یازدهم رسیده است می توان به "تاریخ روابط خارجی ایران از ابتدای دوران صفویه تا پایان جنگ دوم جهانی" اشاره کرد... 


اما اکنون او در سی سالگی انقلاب اسلامی، روایت کاملی از روایت بی بی سی از انقلاب ایران را به مخاطبانش عرضه داشته است. به گزارش شبکه ایران در پیشگفتار این کتاب آمده است: در متن مصاحبه‌ها کوچک ترین تغییری داده نشده و نوارها عیناً به روی کاغذ آمده است. البته در مواردی آن هم به طور محدود برای روشنتر شدن مطلب، توضیحاتی به صورت زیرنویس یا مطالبی داخل قلاب به متن اضافه شده است.

این کتاب از آن نظر حائز اهمیت است که دست اندرکاران این رادیو توانسته اند مجموعه ای از خاطرات و قضاوت های مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران را جمع آوری کنند و این برای محققینی که در مورد انقلاب اسلامی پژوهش می کنند شنیدن سخن دیگران یا نگاه دیگران نسبت به این انقلاب شکوهمند و بزرگ اسلامی بسیار مهم است.

لازم به یادآوری است که رادیو بی.بی.سی یک بنگاه خبری وابسته به وزارت امور خارجه‌ی انگلیس است. این رادیو در آستانه‌ی جنگ جهانی دوم زمینه‌ی اشغال نظامی ایران را فراهم کرد و حتی به عنوان ابزاری برای کودتای 28 مرداد 1332 به کار گرفته شد.

هم چنین کتاب "انقلاب ایران به روایت رادیو BBC" در 9 بخش با عناوین آغاز نهضت مشروطه تا صدور فرمان مشروطیت، پایان کار رضاشاه و اوضاع ایران در آغاز جنگ جهانی دوم، پیامدهای واقعه 28 مرداد، احزاب سیاسی و مبارزه مسلحانه، فضای اجتماعی و فرهنگی، زنجیره چهلم ها و دولت آشتی ملی، حکومت ارتش، تشکیل دولت دکتر بختیار و بازگشت آیت‌الله خمینی فراهم آمده است.

بخش پایانی کتاب نیز به پیوستهای مفصلی اختصاص دارد که در واقع به نوعی مکمل متن مصاحبه‌هاست. اسناد تاریخی، قانون اساسی مشروطه و جمهوری اسلامی، ایران ومعرفی افراد و نام هایی که در متن به آنها اشاره شده، از اهم مطالب این بخش است.

برای معرفی این کتاب در پایگاه اطلاع رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی آمده است: بنگاه سخن‌پراکنی بی.بی.سی با زیرکی خاصی همواره در صدد تضعیف حرکت انقلاب اسلامی بود. این رادیو با به راه انداختن جنگ روانی علیه نیروهای انقلابی، سعی می‌کرد از پیروزی انقلاب اسلامی جلوگیری کند. بی.بی.سی با تفسیر با انتشار اخبار تلاش می‌کرد تا بین نیروهای انقلابی اختلاف ایجاد کند. ارتش را علیه نیروهای انقلابی تحریک کند، با قدرتمند جلوه‌دادن حکومت‌ها انقلابیون را مأیوس کند، از تشکیل یک حکومت اسلامی آنها را ناامید سازد، حرکت تکاملی مردم را حرکت به سوی هرج و مرج جلوه دهد و مردم را از شرکت در راهپیمایی بترساند.

بی.بی.سی در آستانه‌ی ورود امام خمینی با نقل گزیده‌هایی از مطبوعات انگلیسی دست به یک جنگ تمام عیار روانی علیه انقلاب زد. این رادیو در اخبار شبانگاهی خود در دهم بهمن گفت: «هرج و مرج در ایران» حاکم شده و «مراحل ابتدایی یک جنگ داخلی را طی می‌کند». و «در حال سوق یافتن به سوی یک جنگ همه‌جانبه‌ی داخلی است». این رادیو در مورد جمهوری اسلامی گفت: «ظهور این اتحاد و یگانگی در پشتیبانی از طرح جمهوری اسلامی آیت‌الله خمینی فریبنده است» و نباید اجازه داد تا «روش حکومتی از سوی آیت‌الله خمینی بر آنها تحمیل شود». این رادیو با برشمردن گروهک‌های چپ و راست سعی کرد با تحریک، آنها را در مقابل امام خمینی قرار دهد. به همین جهت بارها رادیو بی.بی.سی مورد انتقاد روحانیون مبارز قرار گرفت.

کتاب " انقلاب ایران به روایت رادیو بی.بی.سی " چاپ نخست کتاب 580 صفحه‌ای "انقلاب ایران به روایت رادیو BBC" در شمارگان 2500 نسخه منتشر شده است.

 

برگرفته شده از www.inn.ir