اکبر گنجی سخنان موهن خود درباره آیات قرآن را تکرار کرد
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱٧ بهمن ۱۳۸٧ : توسط :

اکبرگنجی که اخیراً دیدگاه‌های عجیبی درباره حمایت از همجنس بازان و بهائی‌ها مطرح کرده بود، این بار پس از انکار وجود امام زمان (عج)، سخنان موهنی را درباره آیات قرآن به زبان آورد.

اکبر گنجی که مقالاتش را در سایت ضد انقلابی رادیوزمانه منتشر می‌کند، در یادداشت جدید خود که تحت عنوان "پاسخ به تحدی قرآن" منتشر شده، ادعا کرده که داستان‌های تاریخی و برخی مطالب نقل شده در قرآن با عقل و علوم تجربی تعارض دارد و به بحث در این زمینه پرداخته‌است.
در بخشی از این مطلب وی مدعی شده است : اگر عقلانیت به دین و ایمان تحویل شود، استدلال و تابع برهان بودن منتفی خواهد شد. التزام و عدم التزام به عقلانیت، در مواردی تعارض فرآورده‌های وحیانی با یافته‌های عقلانی انسانی خود را به نمایش می‌گذارد. التزام به عقلانیت و نتایج آن، آدمی را در چنان شرایطی، وادار می‌کند تا جانب عقل را بگیرد و مدعیات وحیانی را تأویل کند. اما برخی از متدینان در این موارد جانب ظاهر قرآن و سنت معتبر نبوی را گرفته و عقل را با ترفندهای گوناگون رد می‌کنند.
اکبر گنجی در بخش‌هایی از این ادعاهای خود به داستان‌های قرآنی مانند طوفان نوح، عمر نوح، گرفتار شدن یونس در شکم ماهی، فرار قوم موسی از دریا و غرق شدن فرعون در آن، شق‌القمر، قوم ثمود و شتر صالح، کشته‌شدن جوان بدست خضر، مسخ یهودیان اشاره و با ادعاهایی آن‌ها را مخالف عقل و در تعارض با علوم تجربی عنوان می‌کند و چنین مدعی می‌شود : بسیاری از قائلان به کلام الله بودن قرآن، این داستان را تأویل می‌کنند. تأویل داستان به سود یافته‌ها و برساخته‌های آدمیان(مدرنیته)، معنایی جز پذیرش شکست تحدی ندارد.
وی در بخش پایانی سخنان موهن خود چنین مدعی شده است: مومنان و مفسران، تحدی قرآن و شکست رقبا در ارائه‌ متنی مشابه قرآن را دلیل کلام الله بودن قرآن معرفی کرده‌اند. تاریخ تفسیر و اسلام دو (فهم مومنان از کتاب و سنت معتبر) نشان می‌دهد که آنان قرآن را حقیقت محض، واجد همه‌ نیازهای آدمیان و برتر از هر یافته‌ بشری به شمار آورده‌اند.
مدعیات جهان‌شناسانه و تاریخی قرآن در دوران ماقبل مدرن، واقع گرایانه تفسیر می‌شدند. در دوران ماقبل مدرن، مومنان در جهان تک منبعی زندگی می‌کردند. «کلام وحیانی»، تنها منبع معرفت و معیشت بود.
گنجی چندی پیش سندیت آیات قرآن و نیز وجود امام زمان (عج ) را منکر شده بود.

برگرفته شده از www.aftab.ir