حاشیه های مناظره روان بخش با رضا خاتمی
ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱٧ بهمن ۱۳۸٧ : توسط :

«خط امام(ره) کجاست»، موضوع مناظره‌ای بود که به همت بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران در روز شنبه سی‌ام آذر ماه در سالن شهید دکتر مصطفی چمران در دانشگاه تهران برگزار شد، همان‌جایی که سید محمد خاتمی رئیس‌جمهور سابق ایران، جلسه پر التهابی را با دانشجویان داشت.

این جلسه که از حواشی بسیاری برخوردار بود با یک‌ ساعت تأخیرو بدون این‌که سالن برای جلسه مهیا باشد به بسیج دانشجویی واگذار شد! روان‌بخش از اولین کسانی بود که سرساعت دردانشگاه حاضرشده بود. وی دعوت بسیج برای استراحت‌کردن تا آماده شدن سالن را نپذیرفت وقبل ازهمه وارد سالن شد، این در حالی بود که بسیجی ها با پاکت‌های زباله‌ای که در دست داشتند،خودبه جمع آوری قطعات کاغذ پاره‌ایی که بعضا عکس های پاره‌ شده رئیس‌جمهور سابق در میان‌ آن‌ها بوداقدام می کردند.درحالی که دانشجویان باروان بخش به گفت‌وگو مشغول بودند. هنوز از خاتمی خبری نبود.


سالن رفته رفته شلوغ‌تر می‌شد، همه منتظر آغاز  مناظره بودندتااین‌که عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت وارد سالن شد.

مناظره دو ساعته آغازشد. از نکات قابل توجه این مناظره دفاعیات محمدرضا خاتمی از خط و راه امام(ره) بود؛ کسی که تا چندی پیش از دیر شدن زمان نقد افکار امام(ره) ابراز نگرانی می‌کرد! خاتمی  بسیار مضطرب بود وبعضاَ عصبانی،که روان‌بخش او را به آرامش دعوت می‌نمود.

موضوع جنجال برانگیز دیگر، این بود که وقتی وی با عصبانیت از غربت خط امام دفاع می‌کرد و خطاب به روان‌بخش می‌گفت این‌قدر امام(ره) را اذیت نکنید؛ روان‌بخش در پاسخ اظهار داشت: این را باید به شما گفت وقتی که پای منتظری را بوسیدید در حالی‌که امام(ره) فرمودند این شیخ ساده لوح خون به دل من کرد.

پس از این مناظره تریبون آزاد دانشجویان برگزار شد اما محمدرضا خاتمی جلسه را ترک کرد و تریبون آزاد فقط با حضور روانبخش برگزار شدویک ساعت وچهل دقیقه طول کشید

خاتمی، درخواست دانشجویان برای شرکت در تریبون آزاد و پاسخ گویی به سؤالاتشان را نپذیرفت و از سالن  خارج شد. هنگام ترک سالن یکی از دانشجویان از دولت و مجلس اصلاحات انتقاد کردوپرسید پرونده پتروپارس چه شد؟

یکی از دانشجویان در تریبون آزاد گفت: من به اعتماد به نفس خاتمی غبطه میخورم. چگونه وی با این سابقه از خط امام سخن میگوید؟! دانشجوی دیگری پرسید: هنوز این قضیه برای من روشن نشده است که چرا باید برای تبیین و دفاع از خط امام(ره) از محمدرضا خاتمی دعوت شود؟!

وی افزود: امثال اکبر گنجی با اوضاع کنونی شان میهمان نشست های سالانه احزاب اصلاحات بودند و گنجی بود که می گفت اندیشه امام به موزه ها پیوسته است.

دانشجوی دیگری گفت: برخی که امروز احساس می کنند دست شان رو شده است، ادعا میکنند خط امامی هستند، آنان در واقع دنبال این هستند تا مجددا مناصبی  به دست آورند.

دانشجوی دیگری حمایت بیگانگان از طرح های انتخاباتی اصلاح طلبان را مورد پرسش قرار داد و در غیاب خاتمی از روان بخش خواست تا همآوایی برخی اصلاح طلبان با آمریکا، حمایت از ضد انقلابیون، انسداد سیاسی، خروج از حاکمیت، تز جدایی دین از سیاست و اهمال در حوادثی چون حادثه 18 تیر راتوضیح دهد.

دانشجویی به روانبخش گفت: در شرایطی که خاتمی در تریبون آزاد حضور نداشت، شما نیز نباید ادامه می دادید که وی پاسخ داد: وقتی از من سؤال میشود نمیتوانم پاسخ ندهم بعداَ میگویند نمیتوانست پاسخ بدهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤال دانشجویی که” روان بخش وهفته نامه پرتو” را بلندگوی اصول گرایی وتریبون اخمدی نژاد خواند، اظهار داشت: من بلندگوی اصولگرایی نیستم و هفته نامه پرتو سخن نیز تریبون احمدی نژاد نیست اما افتخار می کنم مدافع اصولگرایی ناب باشم و در شرایطی که روزنامه هابا پروژه بی بندو باری تبلیغاتی،دولت احمدی نژاد را بمباران می کنند ازگفتمان امام وانقلاب دفاع کنیم.

روانبخش در آغاز مناظره نیز گفت: این که  امروزیک روحانی در دانشگاه  با یک دانشگاهی به بحث و گفت و گو می نشیند از ثمرات خون شهدایی چون شهید مفتح برای وحدت حوزه و دانشگاه است.

زمانی که روانبخش به رفتار متفاوت خاتمی و احمدی نژاد در برخورد با دانشجویان اشاره می کرد یکی از دانشجویان این موضوع را تکذیب کرد و روان بخش هم پاسخ داد:‌ فیلم آن موجود است.

در این هنگام یکی دیگر از دانشجویان گفت که سی دی این فیلم را دارد و مجریان برنامه می توانند آن را نمایش دهند.

روانبخش در پاسخ به اظهارات یکی از دانشجویان که پاسخ گویی به باطل شدن 700 هزار رای مردم تهران در انتخابات مجلس ششم را خواستار شد و از کتاب «رای ملت» مصطفی تاج زاده معاون وقت سیاسی وزارت کشور سخن گفت، وی را به مطالعه کتاب “محاکمه تاج زاده، تحقق عدالت” فراخواند.

روانبخش گفت: در صفحه 218 این کتاب، نامه کروبی به جنتی و در صفحه 204 آن نامه محتشمی پور به شورای نگهبان برای بازشماری صندوق ها آورده شده است.

وی اظهار داشت: حداد عادل می گوید در صندوقی که خود و خانواده ام آرایمان را در آن انداخته ایم آرا صفر بیرون آمده است. وی گفت: حداد عادل گفته است اگر خانواده ام به من خیانت کرده اند حداقل خودم به خودم رای داده ام!

روانبخش که به برخی از عملکرد ها در خصوص منابع مالی در دولت های گذشته اشاره می کرد گفت: این موضوع مثنوی هفتاد من کاغذ می خواهد

روانبخش ازخاتمی پرسید: امروز شما تکلیف ما را روشن کنید که ولایت فقیه را قبول دارید یا نه ؟ولی فقیه، دولت نهم را احیا‌گر ارزش‌های انقلاب و خط امام می‌خوانند در حالی‌که شما نه تنها حمایت نمی‌کنید بلکه مدام به تخریب آن می‌پردازید. مع الاسف، این سؤال تا پایان جلسه بی‌جواب ماند!

برگرفته شده از www.ravanbakhsh.blogfa.com